Kuzey Kore Saldırı Hazırlığında

ABD ve Kuzey Kore arasında sürekli olarak artan gerginlik ortamında askeri saldırılara kalkışmamaları konusunda karşılıklı olarak birbirlerine uyarıda bulundu.

Kuzey Kore Saldırı Hazırlığında
Kuzey Kore Saldırı Hazırlığında Harun Gürcan

Kuzey Kore ajansı olan KCNA'nın yaptığı bir habere göre, Savunma Bakanı Pak Yong-Sik, ABD ve müttefiklerinden gelecek herhangi bir saldırı tehditine karşın etkili bir yanıt verebilecek kapasiteye sahip olduklarını ileri sürdü. Pak konuşmasında, "ABD'nin hem Asya-Pasifik'teki üslerini, hem de anavatanını vurabilecek nükleer silahlarımız platformlarından fırlatılmayı bekliyor." ifadesini kullandı. Kuzey Koreli bakan, kendilerine karşı bir askeri tehdidin ortaya çıkması halinde, güçlü bir önleyici saldırıyla düşmanlarını "yeryüzünde sileceklerini" iddia ederek sert bir tehditte bulundu. 

"ABD ÇATIŞMA ARAYIŞINDA DEĞİL"

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, ülkesinde bulunan yayın organlarına verdiği yazılı açıklama da Kuzey Kore'nin Pasifik'te bulunan herhangi bir Amerikan üssüne saldırı düzenlemesi veya kıtalararası füze denemesinde bulunması halinde askeri müdahalenin gündeme gelebileceğini söyledi. 

Haley, Amerikan NBC televizyonunda bir programa katılarak Donald Trump yönetiminin Kuzey Kore'yi nükleer silahlanma girişimlerinden vazgeçirme çabalarıyla ilgili gelen soruları yanıtladı. 

ABD'nin hangi durumlar da ülkeye yönelik bir askeri müdahale seçeneğini gündeme alacağıyla ilgili soruya, "Eğer bir askeri üsse saldırıldığını veya bir kıtalararası füze denemesi yapıldığını görürsek, gereğini yaparız." şeklinde cevapladı. Haley ayrıca ABD'nin çatışma arayışı içinde olmadığını ve Kuzey Kore'nin buna sebep olacak bir şey yapmadığı takdirde saldırının gündem de olmadığını ifade etti.

Haley, "Peki bir nükleer deneme veya kıtalararası füze testi yapılırsa ne olur?" sorusuna, "O vakit başkan devreye girip ne yapılacağına karar verecektir." yanıtını verdi. 

Pyonyang yönetimi, neredeyse 10 yıldır kıtalararası bir balistik füzeye yerleştirilebilecekleri nükleer savaş başlığı üretme çalışmaları sürdürmekte. 2006 yılında başladıkları nükleer denemelerinin beşinci ve sonuncusunu 9 Eylül 2016'da yapan Kuzey Kore, henüz kıtalararası bir balistik füzeyi test etmedi. 

 
 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu