165 Yıllık Demir Çelik Fabrikasına Haciz Geldi

165 yıllık tarihi olan Oschatz firmasına borçlarından dolayı üretimi durdurma kararı verildi. Fabrikaya şuan haciz uygulanıyor.

165 Yıllık Demir Çelik Fabrikasına Haciz Geldi
165 Yıllık Demir Çelik Fabrikasına Haciz Geldi Harun Gürcan

Almanya'da faaliyet gösteren ve ülkede kayyum atanan 165 yıllık Oschatz firmasının Kocaeli'nin Başiskele ilçesinde 9 yıl önce 15 milyon Euro'ya maal ettiği fabrikaya, alacakları olan taşeron işçi ve işverenleri tarafından haciz getirildi. Yaklaşık 1.4 milyon TL'lik alacakları olan 110 işçi ve tedarikçiler tarafınca yürürlüğe koyulan haciz ile fabrika içerisinde ki makinalara ve hammaddelere el konuldu.

KAYYUM FABRİKAYLA İLGİLENMİYOR!

Fabrikaya gelen haciz memurlarının başlattığı haciz işlemlerinin tamamlanmasının sonrasında makine ve hammaddeler tırlara yüklenerek haciz edildi. Makine ve hammaddelerin büyük el konulduğu fabrikada ise üretim durduruldu. Haciz işleminin başlamasına neden olan alacaklı taşeron işçiler, fabrikaya atanan kayyumun, Türkiye-Almanya arasındaki siyasi ilişkilerin gerilmesi nedeniyle kendileriyle ilgilenilmediğini ifade ettiler. Şubat 2017'de Almanya'daki firma merkezinin resmen iflas ettiği ve hükümet tarafından kayyum atandığı bilgisinin kendilerine bildirildiğini söyleyen taşeron işçilerden Cengizhan Sancar, "21 aydır Oschatz'da çalışıyorum. Bu süreçle ilgili bize yapılan açıklamalar da 'Mayıs ayına kadar hiçbir şekilde sıkıntı yok, maaşlarınız ödenecek, çalışmaya devam edin' şeklinde oldu. Bu sürecin açık verdiği ilk olay Mart ayında oldu. 16 Mart'ta Yeşilgüç İnsan Kaynakları Lojistiğin sahipleri bize geldi ve 'Almanya merkez bize ödeme yapamayabilir' konuşmasını yaptılar. O günden bugüne kadar maalesef burada olan arkadaşlarımın birçoğu işi bırakmak zorunda kaldı. Toplam 110 kişiydik, burada bir avuç insan kaldı. Bu arkadaşlarımızın çoğu da bu işe gönül vermiş, buranın ekmeğine ihanet etmeyecek insanlar" dedi.

MAKİNE VE HAMMADELER İCRA EDİLDİ

Nisan ayında da maaşlarını alamayan 110 arkadaşı ile beraber fabrikaya geldiklerini söyleyen Sancar, "Yeşil güç İnsan Kaynakları Lojistik bu konu hakkında iyi bir adım attı ve icra başlattık. İcra memurlarımız, avukatlarımız buradalar. Kamyonumuz yanaştı. İşe yarar Oschatz'ın işlerini durdurma adına ne varsa hepsini haciz edeceğiz ve depomuza indireceğiz. Haciz işlemleri yapılan malzemeler depoya indirildikten sonra icra memurlarınca satışı yapılacak ve tüm mallar öncelikle işçi alacaklarına mukabil olacak" diye konuştu.

Almanya'da merkezi bulunan şirketin Türkiye-Almanya arasındaki siyasi gerilimler gerekçesiyle kendilerine ödeme yapmadıklarını iddia eden Sancar, "Benim şahsi fikrim elbette düşünüyoruz. Milletimizin kararıyla referandumda 'Evet' kararının çıkması Almanya'nın da tekerine çomak sokmuştur. Atanan kayyumun Türklere gıcık bir yapıya sahip olduğunu söylediler. Şu an taşeronun yaşamış olduğu sistem tamamıyla onun Türklere olan bakış açısından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Bu süreç Almanya ile ilgili gerginliklerden dolayı da kaynaklanmış olabilir" şeklinde konuştu. Haciz edilen makine ve hammaddeler ile maaşlarının ödeneceğini söyleyen Sancar, "Paraya çevireceğimiz saç sahasının arkasında paslanmaz saçlar, borular, malzemeler, makineler var. Bunları depomuza indireceğiz ve OSAŞ'ı çalışamaz hale getireceğiz ki işin önemini ve ciddiyetinin farkına varsınlar. Yaptığımız işin blöf olduğunu söylüyorlar. Biz alacağımız alana kadar buradayız. Kadrolu işçilerinde işin içinde bulunduğu durum karışık. Çünkü buradaki tesislerin ne olacağı belli değil. Buranında kapanma ihtimali var" ifadelerini kullandı. Diğer yandan konuyla alakalı firmanın Başiskele üretim merkezi yetkilileri ise Almanya'daki merkezden kendilerine sadece taşeron işçilere ödeme yapılmayacağı bilgisinin verildiğini söalediler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu