Ev Hanımlarına Emeklilik Fırsatı

25 yıl evli kalan ev kadınlarına emeklilik fırsatı.

Ev Hanımlarına Emeklilik Fırsatı
Ev Hanımlarına Emeklilik Fırsatı Harun Gürcan

Bir işte fiili olarak çalışmayan 12 milyon ev hanımına 5510 sayılı yasa ile sigortalı olma şartı getirildi. Kanuna göre; gerekli şartları sağlayan ev hanımları da daha düşük primlerle isteğe bağlı sigorta yaptırarak emeklilik hakkını elde edebilecekler. Diğer bir deyişle bir işte çalışmıyor bile olsalar kadınlar için emeklilik mümkün. Peki nasıl?

EV KADINI SİGORTASI İÇİN ARANAN ŞARTLAR NELER?

Ev kadınlarının kendi isteklerine bağlı olarak sigortalı olabilmeleri için havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, örgü, dantel, nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, ip ve urgan gibi eşyaları evde kendi imkanlarıyla çalışıp üreterek satışını yapmaları gerekiyor. Ayrıca 18 yaşını doldurmak ve bir işyerinde çalışmamak şart.

TİCARİ VE TARIMSAL FAALİYETTE BULUNANLAR SİGORTALI OLABİLİR Mİ?

Hayır. Ticari, tarımsal ya da mesleki faaliyetlerinden dolayı Gelir Vergisi'ne tabi olunmamalı.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

İlk olarak, vergi dairesinden Gelir Vergisi mükellefi olunmadığına ilişkinyazı alınacak. Sonrasında 'İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi' doldurulacak. Bir de kimlik fotokopisi gerekiyor.

SİGORTA HANGİ TARİHTEN İTİBAREN BAŞLIYOR?

İsteğe bağlı sigortalılık talep tarihini takip eden günden itibaren başlatılır.

ÖDENECEK PRİM NASIL HESAPLANIYOR?

Vergiden muaf olan ve evde el işi yapan ev hanımları, kendileri tarafından bildirilen kazancın yüzde 32'si oranında prim ödeyecek.

NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

Primin yüzde 20'si malullük, yaşlılık (emeklilik) ve ölüm sigortası, yüzde 12'si ise Genel sağlık Sigortası priminden oluşuyor. 1 Ocak ile 31 Aralık tarihleri arasında yatırılacak en düşük prim tutarı '455 lira' olarak belirlendi.

SAĞLIK HİZMETİ ALABİLİR Mİ?

İsteğe bağlı sigortalı, ödediği primlere karşın sigortalı gibi sağlık hizmetlerinden yararlanbilirler. İsteğe bağlı sigortalı, 5 yıl prim ödemiş ise geride kalanlara ölüm aylığı da bağlanır.

BAĞKUR KAPSAMINDALAR

KADINLAR BU PRİMİ YATIRINCA HANGİ SİGORTA GRUBUNA DAHİL OLACAK?

Bu kapsam baz alınarak yatırılan primler BağKur kapsamında değerlendirmeye alınır. Normal şartlar altında esnaflar Bağkur için ayda 613 lira öderken, ev kadınları 158 lira daha az prim ödeyerek Bağkurlu olabiliyor.

NE ZAMAN EMEKLİ OLUNUR?

Bağkur kapsamı altında olan kadın sigortalılar 9000 gün prim ödemek zorunda. Ek olarak emeklilik için 58 yaşını doldurmakda gerekiyor. Diğeryandan emekli olmadan önceki son 3.5 yılda bir işyerinde işçi olarak çalışma imkanı olan kadınlar 9000 gün değil de 7200 gün üzerinden emeklilik şansı yakalayabilir.

DAHA AZ PRİMLE EMEKLİLİK MÜMKÜN MÜ?

Evet. bugün isteğe bağlı olarak prim ödemeye başlayan kadınlar 5400 gün prim ve 61 yaş şartlarıyla yaş haddinden emekli olabiliyor. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu