Bir Sonraki İphone Galaxy S8'den Çok Daha Yavaş Olabilir

ABD'li operatörler bu yıl 5G şebekelerini devreye sokmaya çalıştıklarında Gigabit LTE'ye destek vermeye başlayacak ve Galaxy S8 gibi telefonlar yeni teknolojiyi destekleyecek şekilde "gelecekte dayanıklı" olacak.

Bir Sonraki İphone Galaxy S8'den Çok Daha Yavaş Olabilir
Bir Sonraki İphone Galaxy S8'den Çok Daha Yavaş Olabilir Harun Gürcan

Bir sonraki iPhone, müzik ve filmleri ne kadar hızlı indirip internette sörf yapabileceğiniz konusunda Galaxy S8'e mum tutamayabilir.

CNET, Salı konulu aydınlatıcı bir rapor yayınladı; özellikle de tarih kendini tekrar ederse, bunun böyle olabileceğini açıklıyor.

Örneğin, bu ayın başlarında, Qualcomm, kısmen Apple'ın Qualcomm modemlerini tam potansiyelleriyle kullanmadığını ileri sürerek Apple'a karşı koydu. Apple, hem Intel hem de Qualcomm modemlerini satın alıyor ve her ikisi de, bir çip teknik olarak diğerlerinden daha iyi performans gösterebilir olsa bile, son kullanıcı için benzer şekilde çalışması gerekiyor. Bu nedenle şirket, en azından Qualcomm'a göre, potansiyellerinden bazılarını geri alabilir.

YAVAŞ OLMASININ SEBEBİ

Qualcomm'un en son çipi olan Snapdragon 835, Gigabit LTE indirme ve yükleme hızları sağlayabilen Snapdragon X16 LTE modemini sunuyor. Çok teknik olmadan, Gigabit LTE, ABD'de mevcut kablosuz standart olan 4G LTE'den çok daha hızlı olma potansiyeline sahiptir. Şu anda çok hızlı bir kablosuz hız 100Mbps civarında geleceğinden yaklaşık 10 kat daha fazla konuşuyoruz.

ABD'li operatörler bu yıl 5G şebekelerini devreye sokmaya çalıştıklarında Gigabit LTE'ye destek vermeye başlayacak ve Galaxy S8 gibi telefonlar yeni teknolojiyi destekleyecek şekilde "gelecekte dayanıklı" olacak. Intel, önümüzdeki yıla kadar yongalarında Gigabit LTE önermiyor, dedi CNET, sorun nerede yatıyor. (Intel yorum yapmaktan kaçındı.)

Apple kendi işlemcilerini iPhone'da kullanıyor ancak tipik olarak hem Qualcomm hem de Intel'den modem satın alıyor olacak. Durum böyle olduğu takdirde, Apple'ın Qualcomm'dan Gigabit LTE'yi destekleyebilen bazı modemleri olabilir - ve Intel'den olmayan diğerleri de olabilir. Bu gerçekleşirse, birkaç senaryo oynayabilir.

Apple, Gigabit LTE'yi hiç desteklemeyen Intel ve Qualcomm modemleri ile yeni bir iPhone başlatabilir. Veya Intel Gigabit LTE'yi ve Qualcomm modemlerini desteklemeyen Intel modemlerle akıllı telefonları açabilir, ancak her şeyi dahi saklamaya yönelik olarak Qualcomm modemlerini tarayabilir. Qualcomm cipslerini CNET'in önerdiği gibi ABD'de piyasaya sürmeye ve Intel yongalarını Gigabit LTE'nin henüz piyasaya çıkmaya hazır olmadığı uluslararası pazarlara yerleştirmeye karar verebilir.

Son olarak, burada sadece karanlıkta bir senaryo var; Apple, söylentili iPhone 8 için Qualcomm'dan Gigabit LTE modemlerini ayırıp, 4G LTE modemlerini rivayet edilen iPhone 7'lerde ve iPhone 7s Plus'da bırakabilir. Eklenen hızları ödemek isteyen müşteriler daha premium akıllı telefonu satın alabilirler.

Gigabit LTE'nin bu yıl sadece bazı şehirlere girmesi bekleniyor, bu nedenle tüketicilerin Gigabit LTE desteğine sahip akıllı telefonları satın almaları gerekmiyor olabilir. Bununla birlikte, birkaç yıl tutmayı planlıyorsanız, Gigabit LTE kesinlikle yeni akıllı telefonunuzun desteklediğinden emin olmak isteyeceğiniz bir şey.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu