IŞİD Komutanlarından Birisi Yakalandı

IŞİD komutanlarından birisi Irak ordusu tarafından sağ bir şekilde yakalandı.

IŞİD Komutanlarından Birisi Yakalandı
IŞİD Komutanlarından Birisi Yakalandı Harun Gürcan

Irak'ın en büyük ikinci kenti olma sıfatına sahip Musul'u terör örgütü IŞİD'den kurtarma operasyonunda artık sona geliniyor. ABD'nin başını çektiği uluslararası koalisyonun aktif olarak rol aldığı operasyonda, kentin batısındaki Eski Şehir bölgesi kuşatma altına alındı.

IŞİD karşıtı olan koalisyonun sözcüsü ABD'li komutan John Dorrian, terör örgütünün Musul’dan başka kaçacak bir yerleri olmadığını söyledi. Birkaç gün içinde Musul’un batısında da yeni bir saldırının başlayacağını da belirten Dorrian, örgütü tamamen Musul'dan temizleyeceklerini ilan etti.

IŞİD LİDERİ KAÇIYOR

IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi’nin durumuyla alakalı olarak Komutan Dorrian şunları söyledi:

"Nerede olduğunu bilmiyoruz. Şu anda saklanıyor. Bağdadi örgüt mensuplarına ölüne kadar savaşmaları konusunda çağrıda bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Bağdadi’nin yakalanması ya da öldürülmesi için 25 milyon dolar para ödülü koydu."

IŞİD’İN KOMUTANI YAKALANDI

Eski Şehir bölgesindeki Stadyum çevresinde yapılan operasyonda, özel polis güçleri bir IŞİD komutanını canlı olarak ele geçirdi. Diğer militanların tümünün öldürüldüğü operasyonda kaydedilen görüntülerde, komutanın çıplak olması dikkat çekiyor.

Çok küçük bir alana sıkıştırılan terör örgütü, uyuyan hücrelerdeki intihar eylemcileriyle saldırı düzenliyor. Dün sabah saatlerinde teröristler polis merkezini hedef aldı, iki saldırgan kendini polis merkezi yakınlarında patlatmaya kalkıştı ancak ikisi de polis tarafından vuruldu. Bir saati aşkın çatışma sonunda teröristler polis merkezine 100 metre kadar yaklaşmayı başardı ancak geri püskürtüldüler.

Mart ayı sonunda şehrin simgesi El Nuri Camii'nin dibine kadar yaklaşan ordu birlikleri, henüz camiyi tekrardan geri alabilmiş değil. Bölge haftalardır kuşatma altına alınmış durumda. Söz konusu cami, terör örgütü lideri Ebubekir El Bağdadi'nin Haziran 2014'te 'halifelik' ilan ettiği yer ve el değiştirmesiyle teröristlerin direnişi kırılacak.

BATI BÖLGESİ BÜYÜK ÖLÇÜDE KURTARILDI

Irak'ta 17 Ekim'de başlayan büyük operasyon, IŞİD'in elindeki en büyük kenti kurtarmayı amaçlıyor. Kentin doğu yakasındaki mahalleler Ocak ayında tamamen IŞİD'den temizlendi.

Irak ordu birliklerinin yanı sıra Peşmergeler, Şii milisler Haşdi Şabi ve Sünni aşiret güçlerinin de destek verdiği operasyonun ikinci kısmı, batı yakasında 19 Şubat'ta başladı. Büyük bir hızlı ilerleyen Irak askerleri, batıdaki mahalllelerin yarıdan fazlasını IŞİD’in elinden aldı ancak dar sokaklarla kaplı Eski Şehir'de operasyon bir hayli yavaşladı.

Musul'da Mart'ın ikinci haftasında hükümet binalarının kurtarılmasıyla beraber Irak ordusu operasyonda bir dönüm noktasını temsil ediyordu. Geri alınan bölgede artık tamamen enkaza dönmüş Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu binası da yer alıyordu.

Geride bıraktığımız günlerde Musul-Telafer yolu kesilerek örgütün ana ikmal güzergahı kesildi. Terör örgütü, kendisi için hayati önemdeki Musul Uluslararası Havalimanı ve El Gizlani Askeri Üssü'nü de operasyonun ilk günlerinde kaybetti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu