Numan Kurtulmuş Referandum Hakkında Konuştu

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, TGRT Haber'de gündeme dair açıklamalar da bulundu ve sorulara yanıt verdi.

Numan Kurtulmuş Referandum Hakkında Konuştu
Numan Kurtulmuş Referandum Hakkında Konuştu Harun Gürcan

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, TGRT Haber'de gündeme dair açıklamalar da bulundu ve sorulara yanıt verdi.

YSK'dan gelen kararı ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partiye üye olma sürecinin nasıl işleyeceği konusundaki soru üzerine Kurtulmuş, 16 Nisan'da milletin yeni Anayasa’yı onaylamasına değinerek, Türkiye’de birçok taşı yerine oturtacak bir adım olduğuna dikkati çekti.

Anayasa paketinin doğal sonuçlarından birinin de partili cumhurbaşkanına geçiş süreci olduğunu anımsatan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın YSK’nın kararının hemen sonrasında, isterse ertesi gün partiye üye olabileceğini belirtti. Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Zaten AK Parti'nin kurucu lideri, kurucu genel başkanı, doğal kapakçıklar için bir evvel Sayın Cumhurbaşkanımızın partisiyle bütünleşmesi ve ondan sonraki süreçlerde de partinin başına geçmesi işin doğası gereğidir, suyun tabii akışında akması olan gelir. Tabii ne zaman yapılacağı, kongre ne gün olacak, olağanüstü kongre mi yoksa olağan kongre mi olacak, hepsinin bu partilerin yetkili organlarında alınacak kararlar çerçevesinde verilecek kararları. Buna göre adımlar atılacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın AK Partili yapacak, başında başlayacak AK Parti tabanında, seçmende, kitlelerde büyük bir heyecan uyandırmıştır, yeni bir sinerji oluşturmuştur. " Kurtulmuş, referandumun yapılmasının bile sonucu ne olursa olsun, Türkiye demokrasisini olgunlaştıracak bir adım olduğuna dikkati çekerek, demokrasinin olgun bir noktaya geldiğinin halk oylamasıyla ortaya konduğunu vurguladı. Kurtulmuş, şunları dile getirdi:

“Millet bunu söyledikten sonra, milletin kararı bu şekilde tecelli ettikten sonra 'Evet' diyerek anayasa değişikliği paketini onayladıktan sonra artık hiç kimsenin, bundan daha ileriye gitmemesi gerekir. Evet, irade ortaya çıktı. Milletin sözünün üstüne bir tek söz söylemeyiz. Tersi olsaydı, birkaç bin oyla bile bu iş 'Hayır' olarak çıkmış olsaydı biz bunun üzerine bir kelime söylemezdik. 'Madem millet böyle iradesini tecelli ettirdi, baş göz üstüne' derdik. CHP’den de aynı olgunluğu beklemek demokrasinin gereğidir. Kaldı ki Türkiye’nin kendi içerisindeki bir seçimi, götürüp Avrupa İnsan Hakları Mahkemelerinin salonlarında, odalarında tartışmaya açmanın da son derece yanlış olduğunu düşünüyorum. Ama nihayetinde ellerinde böyle bir imkan var. Bu imkanları sonuna kadar kullanmak isteyebilirler, bunlar kendi demokratik haklarıdır ama doğru değildir.”

Kurtulmuş, millet iradesini koyduktan sonra bunu tartışmanın, tarafsız olmadığı ayan beyan görünen Avrupa’nın insan hakları mahkemesine taşımanın son derece yanlış olduğunu ifade etti.

Numan Kurtulmuş, "Türkiye’nin kendi iç meselesini, millet iradesi ile halledilmiş, bitmiş, bir şekilde kenara konulmuş olan bu referandumu Avrupa’ya taşımak son derece yanlıştır, onların eline koz vermektir." değerlendirmesinde bulundu.

"KUTLU DOĞUM HAFTASI HİCRİ TAKVİM'E SABİTLENECEK"

Katılımcılardan gelen bir soru üzerine Kutlu Doğum Haftası'na ilişkin tartışmalara da değinen Kurtulmuş, Diyanet İşleri Başkanı ile konuyu müzakere ettiğini belirtti.

Kurtulmuş, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in ilerleyen günlerde müftülerle bu konuyu tartışacağını bildirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığının Kutlu Doğum Haftası kapsamında çok başarılı etkinlikleri yaptığını ifade eden Kurtulmuş, "Kutlu Doğum Haftası, Mevlid-i Nebi'nin bir alternatifi değildir. Ortaya çıkan bütün bu eleştiriler değerlendirilecek. Önümüzdeki günlerde Diyanet İşleri Teşkilatı bir ilmi toplantı da yaparak, öyle arzuluyoruz ki Hicri Takvim'e Kutlu Doğum Haftası’nı sabitleyecektir." bilgisini verdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu