Pazar Fiyatları Normale Dönüyor

Havaları geç ısınması hasatları ve pazar fiyatlarını oldukça etkilemişti. Havaların ısınmasıyla fiyatlar normale dönecek.

Pazar Fiyatları Normale Dönüyor
Pazar Fiyatları Normale Dönüyor Harun Gürcan

Pazarda cep yakan, hatta mart ayının başlarında çeyrek altın fiyatlarıyla yarışan yaz mevsimi sebze ve meyve fiyatları, artan sıcaklıkla birlikte normale dönmesi bekleniyor. Hem sera hem de sezon ürünlerinin hallere girmesiyle beraber fiyatlarda yüzde 60'a yakın düşüş olmacak gibi görünüyor. Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er, özellikle sebzede bu hafta içinde fiyatların en aşağılara kadar düşeceğini söyledi. Er, "Meyvede ise sezon başında 300 liraya satılan erik 8-10, 150 liraya satılan kayısı 9 liraya kadar düşecek. Hasat arttı. Sıcak havayla birlikte ürünün üzerinden örtüleri kaldırdık. Dolayısıyla pazarda hem meyvede hem de sebzede ciddi fiyat düşüşleri göreceğiz" dedi. Vatandaşın uzun zamandır yüksek fiyatlardan dolayı semt pazarlarından iki üç poşetle döndüğünün altını çizen Er, "Biz de fiyatlardan dolayı mağdurduk ama ısınan hava bütün mağduriyetleri ortadan kaldıracak" diye konuştu.

HASAT GECİKTİ, FİYAT ARTTI

Mersin Yaş Sebze Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Refik Canatan da bu haftasonuyla beraber fiyatların en az yüzde 60 düşeceğini söyledi. "Mevsim normallerinin altında giden hava koşulları nedeniyle seradaki ürün dahi soğuktan etkilendi. Dolayısıyla ürün geç yetişti, hasat gecikti bu da fiyatlara yansıdı" diyen Canatan, haftasonu beraberinde indirimi getirecek. Bu sayede hem pazarcıların hem de tüketicinin cebinin rahatlayacağını, herkesin rahat bir nefes alacağını söyledi.

DOMATES FİYATLARI MAYIS'TA DÜŞECEK

Tarlada 2, halde 4 pazarda 8-10 liraya kadar katlanan domatesin fiyatı euroyu da doları da ikiye katlamayı başardı. Vatandaş fiyatın düşmesini beklerken, komisyoncular ise mayısla birlikte hasadın başlamasını ve ardından domates fiyatında düşmesini bekliyor. Ancak domates fiyatını etkileyen sadece geciken hasat değil. Sektör oyuncuları hasadın bir süre ihracat için bekletildiğini bu nedenle de beklenen fiyat düşüşünün geciktiğini belirtiyorlar. Bunu rakamlar da gösterir derecede. Rusya ile yaşanan kriz üzerine yeni pazarlar bulan üretici, ihracatını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 46.4 artırdı. Sektör oyuncularına göre, şu anki fiyatlar suni. Esas mayıs ayında oluşacak fiyat geçerli olacak.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu