YSK'dan Mühürsüz Oy Açıklaması

YSK CHP, HDP ve Vatan Partisinin müracaatları verdiği ret kararının gerekçesi.

YSK'dan Mühürsüz Oy Açıklaması
YSK'dan Mühürsüz Oy Açıklaması Harun Gürcan
Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), 16 Nisan'daki halk oylamasının iptaline yönelik müracaatları reddetmesine dair kararının gerekçesinde, YSK'nın "mühürsüz oyların geçerli sayılacağına" dair kararının, henüz sandık sonuçları belirmeden ve tercihler üzerindeki olası etkisi bilinmeden alındığı, bu kararın, eşitlik ve tarafsızlık ilkesin de makul, objektif bir karar olduğu belirtilerek, "Bu itibarla Kurul kararının, seçimin neticesine etki eden bir müdahale olarak değerlendirilmesi olası değildir." ifadesine yer verildi.

GELEN KARARIN GEREKÇESİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Vatan Partisi tarafından tek tek YSK'ye sunulan, 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan Anayasa Değişikliği Halkoylaması'nın tam kanunsuzluk sebebiyle iptaline dair isteklerin, 10 üyenin ret, 1 üyenin kabul yönündeki oyları ve oy çokluğuyla reddine dair kararın gerekçesi açıklandı.
 
Gerekçede, siyasi partilerin iptal istemleriy ile ilgili iddiaları ve mevzuat hükümlerine yer verildi.
 
YSK'nin; "mühürsüz oyların geçerli sayılacağına" dair kararının ilgili kanun ve genelge hükümlerine açıkça aykırı olduğu iddiasıy ile ilgili yapılan değerlendirmede, 14 Şubat 2017'de Resmi Gazete'de yayımlanan kararıyla kabul edilen genelgede, arkasında sandık kurulu mührü olmayan birleşik oy pusulalarının geçerli olmayacağı ifade edildiği hatırlatıldı.
 
Serbest ve demokratik seçim hakkının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Ek 1 No'lu Protokol'ün 3. maddesi ile güvence altına alındığı vurgulanan gerekçede, oy kullanma hakkının, kişinin devlet yönetimine katılımını sağlayan haklardan olduğu, bu nedenden dolayı, öğretide oy kullanma hakkının "katılma hakkı" olarak kabul edildiği ifade edildi.
 
Gerekçede, "Asıl olan temel bir hakkın korunması olup, hakkın kullanılmasına dair belirlenen usul kuralları hakkın güvenilir bir biçimde kullanılmasını temin eden araç niteliğindedir. Bireye tanınmış hakkın güvenilir biçimde kullanıldığının belirleme edildiği hallerde, hakkın kullanılmasının korunmasına yönelik bir araç olan usul hükümlerinden birine aykırılığın, hakkın özünü ortadan kaldıracak biçimde yorumlanması olası değildir." denildi.
 
16 Nisan 2017'de gerçekleşmekte olan oy verme prosedürleri sırasında, münferit de olsa bazı sandıklarda, YSK' tarafından gönderilen ve sahte olarak benzerlerinin üretilmesinin engellenmesi amacıyla sandık kurullarına filigranlı olarak teslim edilen oy zarfları ve oy pusulalarının sandık kurullarınca mühürlenmeden seçmenlere verildiğinin ve bunun sandık kurulunun ihmali ya da hatasından kaynaklandığının Kurula şifahi olarak iletildiği kaydedildi.
 
Gerekçede, şu belirlemeler yapıldı:
 
"Münferit de olsa bazı sandık kurullarının, kanundaki görevini yapmaması sebebiyle seçmene yüklenebilecek bir eksiklik olmamasına rağmen anayasal hakkını kendisinden beklenen yükümlülüklere makul olarak kullanan seçmenin oyunun geçerli sayılmamasının, yönetime katılma hakkının özünü ortadan kaldıracak bir sonuç yaratacağı açıktır.
 
Sandık kurullarının hata ya da ihmali sonucu mühürlenmeyen oy zarfı ve oy pusulası ile kullandırılan oyların geçerli kabul edilmesi anılan kanun ve genelge hükümlerinin amacına aykırılık oluşturmamaktadır. Bu karar, mevcut olan yasa hükmünün değiştirilmesi mahiyetinde olmayıp, oylamanın devam ettiği sırada muhtelif ilçe seçim kurullarından somut olarak intikal ettirilen vakıa ile sınırlı şekilde önceki uygulamalara ve kararlara uygun olarak alınmıştır."
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu