Haşlanmış Yumurtada Gri Halkaya Dikkat

Haşlanmış yumurta da eğer gri halka varsa o yumurtanın mineralleri kullanılmaz hale gelmiştir.

Haşlanmış Yumurtada Gri Halkaya Dikkat
Haşlanmış Yumurtada Gri Halkaya Dikkat Harun Gürcan

Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber, kahvaltıların, yemeklerin, çorbaların, böreklerin yani neredeyse yediğimiz her yemeğin içerisinde bulunan yumurtanın anne sütü kadar değerli bir besin kaynağı olduğunu belirtiyor. Şeber, “Yumurta beyazı yüzde 100 protein yapısındadır. Özellikle kas yapmak isteyen sporcular için ya da kas kaybı olan hastalıklarda yumurta beyazı tüketimi oldukça önemlidir. Ayrıca yumurtada bulunan bu proteinler kaliteli yapıdadır, yani vücudumuzda kısa sürede ve kayba uğramadan kullanılırlar " dedi.

YUMURTA SARISI DEMİR ve PROTEİN KAYNAĞI

"Yumurtanın sarısı demir minerali içerir. Fakat bedenin bu demiri kullanabilmesi için C vitaminine ihtiyacı vardır. O nedenle yumurtanın taze sebzeler ile ya da taze sıkılmış meyve suları ile tüketilmesi oldukça faydalıdır " diyen Şeber, sözlerine şu şekilde devam etti:


HAŞLANMIŞ YUMURTADA GRİ HALKA: YUMURTA YARARSIZ

Çok haşlanmış yumurtalarda oluşan gri halka artık bu yumurtadan yalnızca protein alabileceğimizin, vitamin ve minerallerin büyük kısmını kullanamayacağımızın göstergesidir. Bu yumurtalarda bilhassa demir minerali kullanılamaz hale gelmiştir. "Yumurta sarısında bunun yanı sıra biyotin vitamini yer alır. Saç ve tırnak sağlığı ve beyin gelişiminde önemli olan bu vitaminin en iyi kaynağı yumurtadır. Beyazı iyi pişmemiş yumurtalarda, avidin adlı madde biyotinin vücutta kullanılmasını engeller. Bu nedenle yumurtanın beyazının iyice pişmiş olmasına dikkat etmek gerekir.

SADECE 70 KALORİ

Bir yumurta ortalama 70 kaloridir. Düşük kalorisine rağmen içerdiği kaliteli protein sayesinde uzun süre tok tutar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu