Beşşar Esed Rejimi Hastaneleri Hedef Alıyor

Suriye'de Beşşar Esed rejimi ve Rusya, nisan ayında düzenlediği hava saldırılarını özellikle İdlib'teki sağlık merkezleri üzerinde yoğunlaştırdı.

Beşşar Esed Rejimi Hastaneleri Hedef Alıyor
Beşşar Esed Rejimi Hastaneleri Hedef Alıyor Harun Gürcan

Suriye'de Beşşar Esed rejimi ve Rusya, nisan ayında düzenlediği hava saldırılarını bilhassa İdlib'teki sağlık merkezleri üzerinde yoğunlaştırdı.

AA muhabirinin sivil savunma yetkililerinden aldığı bilgilere göre, rejim ve Rusya'ya ait uçaklar İdlib ve Doğu Guta'da 9 hastane ve sağlık merkezi, bir de ambulans merkezini hedef aldı.

Yerel Koordinasyon Komitelerini tarafından verilen bilgiye göre, İdlib'in Maaret el-Numan ilçesinin merkezindeki Ulusal Hastane Rus savaş uçakları tarafından 2 Nisan'da vuruldu. Saldırıda hastane kullanılamaz hale gelirken, 10 sivil yaralandı.

GAZLI SALDIRIDA 100'DEN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Beşşar Esed rejiminin 4 Nisan'da Han Şeyhun'a düzenlediği sarin gazlı saldırı sonrası, beldedeki Rahmet Hastanesi ve sivil savunma merkezi hedef alındı. 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiği kimyasal saldırıda zehirli gazlardan etkilenenlerin tedavi edildiği hastane, rejimin şiddetli hava saldırılarından korunmak amacıyla kayalık bir tepede, mağaralar içinde oyulmuş biçimde hizmet veriyordu.7 ve 8 Nisan'da İdlib'e bağlı Hiş beldesinde sağlık kliniği bombalandı. Sivil savunma yetkililerinin Rus savaş uçağının düzenlediğini bildirdiği saldırıda en az 10 sivil hayatını kaybetti.

Han Şeyhun'daki RAhmet Hastanesi, kısmen hizmete girmesinin hemen sonrasında 16 Nisan'da bir kez daha vuruldu.

17 Nisan'da İdlib'in Şenan köyündeki İhlas Hastanesi hedef alındı. Aynı gün Şam'ın Doğu Guta bölgesinde Erbin hastanesine de hava saldırısı düzenlendi.

İdlib'e bağlı Abdin köyündeki yer altı hastanesi 22 Nisan'da bombalandı. Hastanenin hizmet dışı kaldığı saldırıda 4 sivil hayatını kaybetti.

25 Nisan'da İdlib ilinin kuzeybatısında bulunan Kefer Teharim ilçesindeki bir hastane sabah erken saatlerde hava saldırısına mağrus kaldı. Hastanenin önündeki iki ambulans aracı kullanılmaz hale geldi. Hastane binası ağır hasar görerek, hizmet dışı kaldı. Hastanede can kaybı yaşanmadı.

27 Nisan'da İdlib'te Maaret el-Numan ilçesine bağlı Deyr Şarki beldesinde Üniversite Hastanesi hedef alındı. Bombardımanda hastane tamamıyla enkaz haline gelirken, saldırıda en az 3 sivil yaşamını yitirdi, 8 sivil yaralandı.

Aynı gün Maaret el-Numan'a bağlı Maar Zeyta beldesinde de ambulansların bulunduğu nokta hedef alındı. Bombardımanda 4 sağlık görevlisi hayatını kaybetti.

BEŞŞAR ESED REJİMİ KADIN DOĞUM HASTANELERİNİDE HEDEF ALDI

Beşşar Esed rejimi ve Rusya son olarak bugün Kefer Teharim beldesinde Kadın Doğum Hastanesi'ne hava saldırısı düzenlendi. Saldırıda 3 kişi yaralandı.

Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri, nisan ayında Suriye'nin kuzeyinde bilhassa hastanelerin hedef alındığına dikkat çekmişti.

Suriye İnsani İşler Koordinatörleri, sağlık kuruluşlarına verilen zarar ve yıkım sebebiyle dehşete düştüklerini açıklamışlardı.

Koordinatörler, yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

"Sağlık kuruluşları ve insanların hayatını kurtarmaya çalışan sağlık çalışanlarının bombalanması kesinlikle kabul edilemez. Sağlık kuruluşlarına yönelik devam eden saldırılar sebebiyle yüzlerce sağlık çalışanı hayatını, yüz binlerce kişi de sağlık hizmetlerine ulaşım imkânını kaybetti. Bu en temel hak olan yaşama hakkının insanların elinden alınmasıdır. Bunlara bir an önce son verilmeli."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu