Facebook Siyasi Propaganda İle Mücadele İçin Hazırlanıyor

Perşembe günü çevrimiçi olarak yayınlanan bir makalede, Facebook güvenlik araştırmacıları ve güvenlik sorumlusu, hükümet veya diğer gruplar olsun, şirketin "sivil söylem"e zarar vermeye çalışanların çabalarını izleyeceğini söyledi.

Facebook Siyasi Propaganda İle Mücadele İçin Hazırlanıyor
Facebook Siyasi Propaganda İle Mücadele İçin Hazırlanıyor Harun Gürcan

Facebook, hükümetlerin veya diğer kötü niyetli devlet dışı aktörlerin sosyal ağını siyasi düşünceyi ulusal seçimleri etkileyebilecek şekilde etkilemek için kullandıklarını kabul ediyor.

CEO'su Mark Zuckerberg'in Kasım ayında yaptığı iddiaların, Facebook'daki yanlış haberlerin ABD başkanlık seçimini etkilediğini düşünmek "çok deli" olduğunun iddia ettiği uzun bir yoldur. Ayrıca, dünyanın en büyük sosyal ağının, dünyanın nasıl daha iyi ya da kötü iletişim kurduğu konusunda dışa bağımlı rolüyle çalkalanmaya devam ettiğinin önemli bir işaretidir.

Perşembe günü çevrimiçi olarak yayınlanan bir makalede, Facebook güvenlik araştırmacıları ve güvenlik sorumlusu, hükümet veya diğer gruplar olsun, şirketin "sivil söylem"e zarar vermeye çalışanların çabalarını izleyeceğini söyledi. Ayrıca sahte hesapları tespit etmek istiyor ve hesapları bu tür siber saldırganlar tarafından hedeflenip hedeflendirilmediğini insanlara bildireceğini söylüyor.

"(Biz) güvenlik odağınızı, hesap sızdırma, kötü niyetli yazılım, spam ve mali dolandırıcılık gibi geleneksel kötüye kullanma davranışlarından, sivil söylemi manipüle etme ve insanları kandırmaya yönelik girişimler de dahil olmak üzere daha sade ve sinsi şekilde kötüye kullanma şekillerini de dahil etmek için genişletmek zorunda kaldık" Rapor devletleri. Araştırmacılar Jen Weedon ve William Nuland ve Facebook'un yönetici Alex Stamos tarafından "Bilgi İşlemleri ve Facebook" olarak adlandırıldı.

SEÇİM KARŞILAŞTIRMASI

Ekip, hükümetler ya da diğer aktörler tarafından stratejik bir amaca ulaşmak için "yerli ya da yabancı politik duyarlılığın bozulması" için alınan herhangi bir eylem olarak "bilgi operasyonları" tanımladı. Bu tür operasyonlar, yanlış haberlerin ve dezenformasyonun yaygınlaştırılmasını ve çeşitli yollarla kamuoyunu manipüle etmeye yönelik sahte hesap ağlarının kullanılmasını içerebilir.

2016 ABD başkanlık seçimlerine örnek olarak, Facebook, kötü niyetli aktörlerin belirli politik hedeflerin itibarını zedelemek amacıyla e-posta hesapları gibi başka kaynaklardan çalınan bilgileri paylaşmak için sosyal medyayı kullandığı "birkaç durum" ortaya çıkardığını söyledi. "

Şirket aktörlerin veya kurbanların adını vermedi ancak ABD Ulusal İstihbarat Dairesi tarafından Ocak seçimi ile karışmaya çalışan bir Ocak raporunda verilerin "çelişmediğini" söyledi.

DAHA FAZLA YAPILACAK

Kuzey Carolina'daki Elon Üniversitesi'nde veri gazeteciliği alan profesör Jonathan Albright, gazetecileri ve diğerlerini Şubat ayında sadece yanlış veya yanıltıcı bilgi yayma konusunda Facebook rolüne değil aynı zamanda bu tür kaynaklara da yönlendirmeye çağırdı. Yani, bu materyalin üreticilerini hem de sosyal ağları ve diğer araçları kullanarak onu yayanlar tanımlamaya çalışmak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu