Hücreden Yeni Beyin

Amerikalı bilim adamları tarafından tıpta önemli bir buluşa imza atıldı. Kök hücrelerden üretilen beyinler cam kaplarda saklandı.

Hücreden Yeni Beyin
Hücreden Yeni Beyin Harun Gürcan

Amerikalı bilim adamları tarafından tıpta önemli bir buluşa imza atıldı. ABD’nin Harvard ve Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kök hücrelerden petri kabında (cam) büyütülen mini beyinler, araştırmacıların otizm ve epilepsi gibi nörolojik sorunları daha iyi anlamalarına destek olacak. Çalışma, Ulusal Sağlık Enstitülerince finanse edildi. Bu yeni buluş insanın önbeyni vücut dışında hareketli bir şekilde ilk kez görüldü. Ayrıca şizofreniyi ilaçla tedavi etmenin yolu da büyük ölçüde açılabilir. 

YÜZDE 90 BAŞARIYA SAHİP

EEG adı verilen elektroenselogram ile kişi konuşurken beyin dalgaları da inceleme altına alındı. Makina öğrenimi kullanılarak bu beyin dalgaları ses ve numaralarla eşleştirildi. Sistem rakamları tanımakta % 90, hecelerde ise % 61 başarı seviyesine ulaştı. Japonya’dan tıp ve bilim alanında önemli bir gelişme daha yaşandı. Japonya’da faaliyet gösteren Toyohashi Teknoloji 
Üniversitesi araştırmacıları insanların düşüncelerini okuyabilen ve başkalarına yayınlayan bir cihaz geliştirdi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu