Türkiye'de Wikipedia Yasağı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, herhangi bir mahkeme kararı ve resmi gerekçe olmadan dünyanın en ileri internet ansiklopedisi Wikipedia’ya erişimi engelledi

Türkiye'de Wikipedia Yasağı
Türkiye'de Wikipedia Yasağı Harun Gürcan

Dünyanın en önde gelen internet ansiklopedisi Wikipedia’ya Türkiye’den erişim engellendi. Herhangi bir mahkeme kararına dayanılmaksızın gerçekleşen engellemenin resmi gerekçesi de henüz açıklanmadı ancak Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanlığı, engelleme sebebinin, “sitedeki Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlar” sebebiyle yapıldığını kaydetti.

Dünya bazında her dilden gönüllülerin ortak çalışmalarıyla “bir ansiklopedi” oluşturmayı hedefleyen ansiklopedi projesi Wikipedia’ya dün Sabah 08.00 itibarıyla Türkiye’den erişim engellendi. Sabah saatlerinde Wikipedia’ya ulaşamayan kullanıcılar, sosyal medyada tepkilerini belirtirken, engelleme kararı Twitter’da da en çok konuşulan konular arasına girdi .
Mahkeme Kararı Yok
Site hakkında e-devlet portalından sorgulama yapıldığında, “Sorguladığınız web adresine, an itibari ile mahkeme kararıyla konulmuş bir erişim engeli bulunmamaktadır” yazısıyla karşılaşılırken, BTK’nın, “Site Bilgileri Sorgu Sayfası” üzerinden aratıldığında siteye mahkeme kararı olmadan “idari tedbir” uygulandığı ortaya çıktı. Kararda, “5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ‘nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından idari tedbir uygulanmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Karalama kampanyası
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan alınan bilgiler ışığında, Wikipedia’ya sözü geçen içeriklerin kaldırılması için uyarıda bulunuldu. 
Yetkililer, Wikipedia ile iletişim kanallarının sürekli açık olduğunu ancak sitenin içerikleri kaldırmamakta ısrar ettikleri iddia edildi. Wikipedia’nın Türkiye’yi farklı birçok terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği içerisinde göstermeye meyilli içeriklere yer verdiği savunulan açıklamada, Wikipedia’ya yönelik, “teröre karşı iş birliği yapmak yerine, Türkiye’ye uluslararası arenada karalama kampanyası yapan çevrelerin parçası olarak hareket eden bir bilgi kaynağı haline gelmesi” sebebiyle erişimin engellenmesine başvurulduğu belirtildi. İçeriğinde mahkeme kararları da bulunduğu Türkiye’nin taleplerinin yerine getirilmesi şartıyla siteye erişim engelinin kalkacağı belirtildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu