Süt İznine Mahkeme Zaferi

Evla Benek Fazlı, 2014 yılında, çalıştığı özel bankadan başka bir özel bankanın Üçkuyular'da bulunan şubesine tayin edildi. Ancak Fazlı performans yetersizliği sebebiyle işten çıkartıldı.

Süt İznine Mahkeme Zaferi
Süt İznine Mahkeme Zaferi Harun Gürcan
Evla Benek Fazlı, 2014 yılında, çalıştığı özel bankadan başka bir özel bankanın Üçkuyular'da bulunan şubesine tayin oldu. Şubede bireysel bankacılık satış yöneticisi olarak iş hayatına devam eden Evla Benek Fazlı, 2016 yılının ilk aylarında doğum yapıp, süt iznine ayrıldı. 24 Haziran 2016'da banka, yeni doğum yaptığı için süt izninde olan Fazlı'yı, 'performans yetersizliği' sebebiyetiyle işten çıkardı. Bu yaşananlardan sonra Evla Benek Fazlı, avukatı Emre Sümer aracılığıyla İzmir 8'inci İş Mahkemesi'nde 'işe iade' davası açtı.
 
İş hayatının son bulduğu tarihte müvekkilinin süt izninde olduğunu ifade eden avukat Emre Sümer dilekçesinde şöyle dedi:
 
"Davalı banka, müvekkilimin hamile olduğu dönemde, 'Hamile işçilerin yasal sınırların üstünde çalıştırılması' nedeniyle başka bir çalışan tarafından Çalışma Müdürlüğü'ne şikayet edildi. Müvekkilimin tabi olduğu iş sözleşmesi, performans düşüklüğü gerekçe gösterilerek, sona erdirilmiştir. Müvekkilimin performans düşüklüğü hiçbir zaman olmamıştır. Her zaman beklentinin üzerinde performans göstermiş olup, yöneticileri tarafından da takdir edilmiştir. Müvekkilimin tabi olduğu iş sözleşmesinin davalı tarafından sona erdirilmesinin geçerli bir sebebe dayanmadığının tespiti ile işe iadesine karar verilmesini istiyoruz."
 

MAHKEMEDE ZAFER ANNENİN

 
İzmir 8'inci İş Mahkemesi Hakimi Halil Bozkurt, ilk duruşma da iş veren ve annein taleplerini daha sonra tanıkları dinledi. Mahkeme davanın kabulü ile feshin geçersizliğine, davacının işe iadesine, işsiz kaldığı dönemdeki ücret ve diğer haklarının ödenmesine karar verdi. Banka avukatı kararın temyizi için Bölge Adliye Mahkemesi'ne başvurdu.
 

'DAVAYI KAZANDIM AMA İŞE ALMAYACAKLAR'

 
Hala işe geri alınmadığını ve 24 Haziran'da tam 1 yıl olacağını ifade eden Evla Benek Fazlı, "Ben davayı kazandım. Beni hem işe almayacaklar, hem de kötü referans vererek, iş bulmamı engellemeye devam edecekler. Bunu sadece bana değil, benim gibi hamile kalıp doğum sonrası işe başlamak isteyen herkese yapıyorlar. Yine de benim haklı olduğum mahkeme kararı ile kanıtlandı. Bu biraz olsun beni sevindirdi" dedi.
 
Fazlı'nın avukatı Emre Sümer ise yerel mahkemenin verdiği kararın Bölge Adliye Mahkemesi'nce onandığını belirterek, "Daire doğru bir karar verdi. Yerel mahkemenin verdiği emsal kararı yerinde görüp onadı. Bu karar aynı şekilde mağdur olan kişilere örnek olacak bir karar" diye konuştu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu