FETÖ'cülerden Tehdit

FETÖ'cülerin çalıştıkları kişilere Zaman gazetesi abonesi olması konusunda baskı uyguladığı ortaya çıktı.

FETÖ'cülerden Tehdit
FETÖ'cülerden Tehdit Harun Gürcan

Denizli'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) finans ayağına karşı yürütülen soruşturma çerçevesinde hazırlanan iddianamede, özel bir bankanın FETÖ üyesi olduğu söylenen şube müdürünün, bir vatandaşa, bankadan alacağı kredinin yüzde 10'unu örgüte "himmet" olarak bağış yapması şartıyla kredi kullandırdığı öğrenilen bilgiler arasında, Denizli Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY'nin "il yapılanması" ve "finans kaynakları"na yönelik yürüttüğü soruşturma çerçevesinde 87'si tutuklu 145 sanık hakkında hazırlanan ve Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul görülen iddianamede, örgüte finansal kaynak sağladığı iddia edilen sanıklarla ilgili olarak daha önceden yapılmış olan ihbar ve tanık ifadeleri yer aldı.

Tanık C.Ç. verdiği ifadede, resmi kurum ve kuruluşlara kalorifer yakıtı satışı yaptığını söyleyerek, örgüt üyesi A.A'nın kendisini bir kamu bankasının şube müdürü B.K. ile tanıştırdığını, bankadan kredi çekmek istediğini ancak bu tanıştırıldığı şahsın kredinin yüzde 10'unu örgüte "himmet" adı altında bağışlaması şartıyla kredi kullanabileceğini söylediğini ifadesinde belirtti. 

C.Ç. ifadesinde, "Bankadan 2012 yılında 400 bin lira kredi kullandım. Bu krediyi kullanabilmem için banka şube müdürü B.K. kredinin yüzde 10'unu himmet olarak bağış yapmam gerektiğini söyledi. Krediyi kullandım. 28 bin lirayı parça parça B.K'ya elden verdim. Bu konuda makbuz almadım. Bu nedenle elimde herhangi bir belge yok." dedi.

FETÖ/PDY terör örgütü üyesi olduğu, müdür olarak çalıştığı bankadan kredi kullanan vatandaşlardan örgüt adına himmet topladığı iddia edilen ve adli kontrol şartıyla serbest kalan B.K. ise hakkında ki iddiaları yalanladı.

"İYİ HAZIRLAN ÇIKAMAYABİLİRİM" YAZILI NOT BULUNDU

Mahkemeye sunulan iddianamede, 2007-2012 yılları arasında Denizli Devlet Hastanesinde müdür, 2012-2015 yılları arasında ise Sarayköy Devlet Hastanesinde müdür yardımcısı olarak görev yapan tutuklu sanık Halil Özkaya'nın, görevli olduğu kurumla iş yapan kişilerden örgüt adına para istdiği, bu kişileri örgütün basın organı olan Zaman gazetesine abone yaptığı bilgisine yer verildi.

Özkaya'nın gözaltında olduğu sürede aile fertlerine yıkanması için göndermek istediği kirli çamaşırlar içinde 2 not kağıdı bulunduğu öne sürülen iddianamede, kağıtlarda, "Oğlum, savcı hakime yazılı bir savunma hazırla. OIay çok ciddi çıkamayabilirim, olaylar 2012'den önce yani Sarayköy'den önce. Avukatlardan yardım al, sürüye dikkat et, iyi hazırlanın, çok önemli, zamanım yok." yazdığı kaydedildi.

"ZAMAN GAZETESİNE ABONE OLMAZSANIZ BİZİMLE ÇALIŞMAYI UNUTUN"

Mahkemeye sunulan iddianamede, özel bir şirkette idari satın alma müdürü olarak göev yapan tutuklu sanık Hüseyin Biniz'in de şirkete mal satacak olan şahıslara 'sana burs yazdım, bu kadar yardım edeceksin' diyerek para talep ettiğine dair tanık ifadeleriyle ihbarlara yer verildi. İddianamede, "Tedarikçi firma sahiplerine, Zaman gazetesi abonesi olmaları yönünde baskı kurduğu, çalıştığı firma yetkililerine 'Eğer Zaman gazetesine abone olmazsanız bizimle çalışmayı unutun, bizimle çalışmak istiyorsanız Zaman gazetesine abone olmak zorundasınız' şeklinde tehditlerde bulunduğu ve bunun sonucunda da insanların mecburen bu durumu kabul etmek zorunda kaldıklarını beyan ettikleri görülmüştür." ifadesi kullanıldı.

ÇEŞİTLİ TESLER YAPMIŞLAR

Tutuksuz yargılanlar arasında M.Y'nin, çalıştığı Okyanus Test Merkezinin örgüte üye toplamak amacıyla açıldığını, üniversite öğrencilerinin buraya gelerek 5-6-7 ve 8'nci sınıf öğrencilerine özel ders verdiğini söyledi.

İddianamede, M.Y'nin şu ifadelerine yer verildi:

"Özellikle gözlüklü öğrencileri seçmiyorlardı. Renk körlüğü testi yaparlardı. Yine okul başarı puanına bakıyorlardı. 85 ve üzeri olan öğrencileri özellikle seçiyorlardı. El attıkları her bir öğrenciyi kendilerinden hariç hiçbir yere vermiyorlardı. Yine öğrenci hedefleri arasında öğrencilere karne döneminde takdir getir, hediye al şeklinde kampanya gibi aktiviteler yaparlardı. Bildiğim en son karne hediyesi futbol topu idi. Velisi ile birlikte öğrencinin her türlü bilgisi kayda geçilirdi. Cemaat içinde yetişen bir öğrenci, örnek veriyorum askeri liseyi kazandıysa, geçici olarak kendini kamufle ederek, cemaat ile ilgili yerlere gitmemesini, cemaate mensup kişilerle de irtibatını koparmasını istiyorlardı ama cemaatten yüksek düzeyde olanlar bu kişilerle irtibatı bir şekilde kesmiyorlardı."

İddianamede, 87'si tutuklu 145 sanık hakkında, FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak ve örgüte finansman sağlamak suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu