Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Hindistan'dan Ziyaretinde FETÖ'cülere Değindi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hindistan'ın, alacağı önlemlerle FETÖ'yü tamamen ülkeden çıkaracağına inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Hindistan'dan Ziyaretinde FETÖ'cülere Değindi
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Hindistan'dan Ziyaretinde FETÖ'cülere Değindi Harun Gürcan

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Hyderabad House'ta birebir ve heyetler arası yaptığı görüşmeden sonra mutabık kalınan konuların anlaşmalarının imza törenine katıldı ve ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee'nin davetine icabetle geldiği Hindistan'da olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, "değerli dostum" diye hitap ettiği Hindistan Başbakanı Modi'ye de gösterdiği misafirperverlik için şükranlarını iletti.

Hindistan'da 24 Nisan 2017'de meydana gelen terör saldırı sırasında hayatını kaybeden Hint güvenlik görevlileri için taziyelerini tekrar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu menfur saldırıyı lanetliyorum. Dünyanın en tehlikeli terör örgütlerine karşı mücadele eden bir ülke olarak Hintli dostlarımızın acısını bizler çok iyi anlıyoruz. Türkiye, terörle mücadelesinde Hindistan ile tam bir dayanışma içerisindedir. Terör örgütlerinin hedefi, yıldırmak, kan ve gözyaşı üzerinden ikbal devşirmektir. Ancak ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar teröristler muhakkak döktükleri kanda boğulacaklardır." dedi.

“TERÖR ÖRGÜTLERİNİN İRADEMİZE PRANGA VURMASINA FIRSAT VERMEYECEĞİZ”

Yaptığı konuşma da Mahatma Gandi'nin "Güç fiziki kapasiteden değil boyun eğmeyen iradeden gelir" sözüne de yer veren Erdoğan, "İki dost ülke olarak, terör örgütlerinin irademize pranga vurmasına, bizlere boyun eğdirmesine asla fırsat vermeyeceğiz." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hindistan halkının Balkan Savaşları ve Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusuna karşı yaptığı desteğin hala hafızalarda özel bir yere sahip olduğunu vurgulayarak, "Hindistan konumu, nüfusu, kaynakları ve ekonomisiyle stratejik bir öneme sahip bir ülkedir. Asya'daki tüm uluslararası gelişmelerde Hindistan'ın kritik rol oynadığını görüyoruz. Hindistan'ın her alanda önemli ilerlemeler kaydettiğini memnuniyetle takip ediyoruz. Türkiye, Hindistan ile ilişkilerini her alanda geliştirmeye devam edecektir." diye konuştu.

Erdoğan, sabahın erken saatlerinde ilk önce Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj'ı kabul ettiğini, daha sonra Başbakan Modi ile birer bir olarak ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirdiğini ifade ederek, ilerleyen saatlerde Hintli mevkidaşı Mukherjee ile bir araya geleceğini, görüşmelerinde iki ülke arasındaki siyasi ilişkileri daha da ileri taşıyabilmek için atılabilecek adımları ele alacaklarını kaydetti.

"İLİŞKİLERİ STRATEJİK BİR VİZYONLA GELİŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

"Türkiye-Hindistan ilişkilerini stratejik bir vizyonla geliştirmeye devam edeceğiz." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, öncelikle ekonomik ve ticari ilişkiler olmak üzere bütün ikili ilişkileri gözden geçirdiklerini, karşılıklı yatırım fırsatları üzerinde durduklarınından da bahsetti.

Erdoğan, görüşmelerde enerji ve diğer konularda yapılan ilerlemelerin değerlendirildiğini, iş forumunda bir araya gelen iş adamlarının yeni iş birliği projelerini, iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımları nasıl daha fazla yükseltebileceklerini de  değerlendirme imkanı bulduklarını belirterek, "Türkiye, Hindistan'ın harekete geçirilmeyi bekleyen bir potansiyeli olduğuna inanıyor. Bu potansiyeli en verimli kullanmak için THY'nin uçuş noktalarının ve mevcut uçuş frekanslarının artırılması gerekiyor, iş adamları ve yatırımcılarımıza vize kolaylığı sağlanmasından, bilgi teknolojileri, enerji, kültür alanında iş birliğine kadar birçok alanda atılacak adımlar bulunuyor. Yerli para birimine geçmek suretiyle paralarımızı kur baskısından kurtarmanın da gereğine inanıyoruz. Bütün bu hususları etraflı olarak ele alma imkanı bulduk." değerlendirmesinde bulundu.

"DOST HİNDİSTAN'IN FETÖ'YÜ ÜLKESİNDEN TAMAMEN ÇIKARACAĞINA İNANIYORUM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hindistan'da yaptığı görüşmelerde 15 Temmuz'daki FETÖ'nün darbe girişimi ve terör örgütü FETÖ hakkında ayrıntılı bilgi verdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"249 insanımızın şahadetine, 2 bin 193 vatandaşımızın yaralanmasına sebep olan bu karanlık yapı dünyanın en tehlikeli, en gözü dönmüş terör örgütlerindendir. Legal görünümlü kuruluşlar altında faaliyette bulunduğu diğer ülkeler için de çok ciddi tehdit oluşturmaktadır. 15 Temmuz'dan bu yana hukuk ve adaletten taviz vermeden bu terör şebekesiyle yoğun bir mücadele yürütüyoruz, dostlarımızı da FETÖ'nün örgütlenme modeli, devlete sızma şekilleri, insan kaynakları ve paravan kuruluşları hakkında bilgilendiriyoruz. Dost Hindistan'ın alacağı tedbirlerle FETÖ'yü ülkesinden tamamen çıkaracağına inanıyorum. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye ile dayanışma sergileyip, desteğini ifade eden Hindistan yönetimine bir kez daha teşekkür ediyorum. Dünyada popülizmin arttığı, din, etnik köken, mezhep temelli ayrışmanın körüklendiği, Doğu-Batı karşıtlığının vurgulandığı bir süreçten geçiyoruz. Bilhassa Avrupa'da kültürel ırkçılığın ve yabancı düşmanlığının zehirli bir sarmaşık gibi toplum bünyesini sardığını görüyoruz. Bizler tarih boyunca farklı medeniyetlere beşiklik yapmış ülkeleriz, farklılıklarımızı tehdit değil, zenginlik olarak görüyoruz. Böylesi müstesna birikime sahip ülkeler olarak iş birliğimizin son derece önemli olduğuna inanıyorum. Bölgesel ve küresel ölçekte barış, istikrar ve adaletin hakim kılınması için Türkiye ve Hindistan çok önemli rol oynayabilir. İnşallah bu anlayışla çalışmalarımızı sürdüreceğiz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu