Şarj Sorunu Ortadan Kalkıyor

Türk mühendis Yavuz Özken Çalış şarj sorununu ortadan kaldıracak bir buluşa imza atıyor.

Şarj Sorunu Ortadan Kalkıyor
Şarj Sorunu Ortadan Kalkıyor Harun Gürcan

İzmir'de ikamet eden makine mühendisi Yavuz Özkan Çalış, şuan kullanılanlara göre daha güçlü, daha çabuk, çevre dostu ve yüzde 100 yerli güç kaynağı geliştirdi.

Kafeterya, restoran, otel, toplantı salonları gibi topluma açık yerler de kullanıma başlayan sistem, marka ve model ayırmaksızın tüm akıllı telefonları algılayıp hiç bir şekilde zarar vermeksizin benzerlerine göre çok kısa sürede şarj ediyor.

Altı yıllık bir çalışmasının tamamladıktan sonra teknoloji dünyasına kazandırdığı ve patenti alınarak Türkiye'nin yanı sıra yurt dışında butik olarak satışa sunulan bu yerlii ürün, kullanılacak mekanların konseptine uygun tasarlanabiliyor.

HER TELEFONA GÖRE AYRI ŞARJ

Sistemin geliştiricisi 43 yaşındaki Çalış, yaptığı konuşmada, masa üstü şarj sisteminin birçok yeniliği içerdiğini, önemli eklentilerden birinin ise her telefonun marka ve modeline uygun şekilde enerji aktarımı yapması olduğunu ifade etti.

Piyasada tüketicinin kullanımına sunulan powerbankların her marka model telefona aynı güçle enerji aktarımı yaptığını söyleyen çeken Çalış, "Ürünümüz cihazlar şarja takıldığı zaman değişik marka ve modelleri otomatik algılıyor. Algıladıktan sonra her telefonu orijinal şarj cihazı haline geçerek cihaza zarar vermeden kullanılmasını sağlıyor." dedi.

Geliştirdikleri sistemde bulunan anakartı kendilerinin tasarladıklarını ifade eden Çalış, patentini aldıkları ürünü Türkiye'nin yanı sıra yurt dışına da açıldığını söyledi ve dünyanın önde gelen otel zincirlerinden birinin siparişlerini yetiştirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Çalış, "Daha çok devlet dairelerinin sosyal tesislerinde, restoran gruplarında ve kafeteryalarda, insanların vakit geçirdiği her yerde bulunmaya gayret gösteriyoruz. İş dünyasında açılım yaptık. Toplantı salonlarında da bulunuyoruz. Özellik endüstriyel alanda kullanıma açık olduğumuz için tablet gruplarını da tamamen şarj edebilme özelliğiyle dünyada tekiz. Diğer powerbanklarda böyle bir şey yok." ifadelerini kullandı.

DOĞA DOSTU

Türk mühendis Çalış, vatandaşlarımızın banka ve medya hesaplarınında içerisinde bulunduğu bilgilerle dolu akıllı cep telefonlarını halka açık mekanların güvenliğinden kuşku duydukları için şarj etmekten çekindiklerine dikkati çekerek bunu tamamen ortadan kaldırdıklarını ifade etti.

Ürünün 1 yıl bile şarjda kalsa bile zarar herhangi bir zarara marus kalmadığını söyleyen Çalış, ürünü çalıştıran sistemin ömrünün bittiği zaman geri dönüştürülebildiğini kaydetti.

Ürünü kafeteryasında müşterilerinin kullanımına sunan işletmeci Sinan Tufan, gelen vatandaşların sonuçtan son derece memnun olduğunu söyledi. Tufan, "Ürünün farkını müşteriler de anlıyor. Diğer ürünlere göre daha çabuk şarj ettiğini ve uzun süre dayandığını söylüyorlar." diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu