Zarrab'tan İlginç Avukat Kararı

İran'a karşı ABD'nin uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklama suçlamaları ile, New York'ta 13 ayı aşkın süredir tutuklu olarak yargılanan İran asıllı işadamı Reza Zarrab, Salı günü Türkiye saati ile 21:00'da yargıç karşısına çıktı.

Zarrab'tan İlginç Avukat Kararı
Zarrab'tan İlginç Avukat Kararı Harun Gürcan

İran'a karşı ABD'nin uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklama suçlamaları ile, New York'ta 13 ayı aşkın süredir tutuklu olarak yargılanan İran asıllı işadamı Reza Zarrab, Salı günü Türkiye saati ile 21:00'da yargıç karşısına çıkartıldı.

Zarrab'ın suçlandığı konular ile ilgili olarak geçen 27  Mart'ta tutuklanan Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı da duruşmaya çıkarıldı. Zarrab'ın kalmakta olduğu Metropolitan Cezaevi'nden Brooklyn Cezaevi'ne aktarılan Atilla haki, Zarrab da lacivert renkli mahkum üniformaları ile duruşmaya çıkarıldı. Duruşma sırasında Zarrab ve Atilla arasında herhangi bir diyalog yaşanmadı.

"MESLEKİ TECRÜBELERİNE GÜVENİYORUM"

Zarrab, avukatları Rudolph Giuliani ile Michael Mukasey'in hem davada adı geçen bankaların avukatlıklarını yaptıklarının hem de Türkiye adına ABD'de lobicilik faaliyetinde bulunduklarının farkında olduğunu ifade etti. Zarrab, Yargıç Richard Berman'ın 'Bu durumun çıkar çatışması yaratabileceğini anlıyor musunuz, bunu kendi cümlelerinizle anlatın' sözleri üzerine; 'Başsavcılığın teorik olarak bankaların karşı karşıya olduğum suçlamalara dair zarara uğramış mağdur taraf olmalarına karşı, bazı savunmaların bankaların, bazı savunmaların benim zarıma olabileceğini anladım. Mesleki tecrübelerine güvendiğim için beraber çalışmaktan memnunum  ve bir çıkar çatışması olacağını düşünmüyorum' dedi.

ABD'de yargılaması devam eden Reza Zarrab'ın mahkemede ile ilgiliki iddiaları yüzüne karşı okuyan Yargıç Berman, "Zarrab ile ilgiliki iddialar şayet kanıtlarsa, çok ciddi suç" dedi.

Richard Giuliani ve Michael Mukasey'in mahkemeye verdikleri ifadeleri de eleştiren Berman, iki avukatın da ifadelerinde Zarrab'ın işlediği iddia edilen suçlardaki "İran'ın kilit rolünü görmezden geldiklerini" ifade etti ve "Bu durum, şaşırtıcı şbiçimde içtenlikten yoksun" dedi.

Zarrab'ın davası 11 Mayıs'a, Atilla'nın davası ise 18 Mayıs'a ertelendi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu