ABD'den Kuzey Kore'ye B1'li Göz Dağı

Amerikan B-1 savaş uçaklarının son bir hafta içinde iki kez Kore Yarımadası üzerinde uçarak Kuzey Kore yönetimine gözdağı verdiği ifade edildi.

ABD'den Kuzey Kore'ye B1'li Göz Dağı
ABD'den Kuzey Kore'ye B1'li Göz Dağı Harun Gürcan

Amerikan B-1 savaş uçaklarının son bir hafta içerisinde iki kez Kore Yarımadası üstünde uçarak Kuzey Kore yönetimine gözdağı verdiği  ifade edildi.  Amerikan CNN kanalında bulunan ve adının açıklanmasını istemeyen  Pentagon yetkililerine dayandırılan haberde, ABD'nin Kore Yarımadasına yönelik  güncel askeri eylemlerine dair bilgiler yer aldı. Söz konusu uçuşların ilkinin 26 Nisan'da 2 adet B-1, ikinci uçuşun ise  pazartesi günü yine 2 adet B-1 savaş uçağıyla gerçekleştirildiğini belirten  Pentagon yetkilileri, bu uçuşların daha önceden planlandığını yalnız tansiyonu fazla  yükseltmemek için duyurulmadığını söyledi.

ASKERİ PROVAKASYON İDDİASI

Pazartesi günkü uçuşta, ABD'ye ait Guam adasındaki Andersen Hava  Üssü'nden kalkan uçakların Japon ve Güney Kore savaş uçaklarıyla ortak bir  biçimde Kore Yarımadası üzerinde uçtuğu ifade edildi. Öte yandan Pyongyang yönetimi her iki uçuşun da "askeri provokasyon"  olduğunu iddia eden bir açıklamalarda bulundu ve bu uçuşları kınadığını bildirdi.  Açıklamada bu tür "provokatif" adımların, "zaten hassas dengelere sahip  yarımadadaki durumu nükleer bir savaşa daha da yaklaştırdığı" iddia edildi. ABD, 2016 yılı başında ve aynı yılın eylül ayında 4. ve 5. nükleer  denemelerini yapan Kuzey Kore'ye gözdağı vermek için bu dönemlerde de B-1 savaş  uçaklarını Kore Yarımadası üzerinde uçurmuştu. Kuzey Kore'yi sert biçimde eleştiren ve Çin'in de desteğini alarak   Pyongyang'ı nükleer programından vazgeçirmek isteyen ABD Başkanı Donald Trump ise  önceki gün yaptığı bir açıklamada, "doğru şartların olması durumunda Kuzey Kore  Devlet Başkanı Kim Jong-un ile görüşebileceğini" açıklamış, söz konusu açıklama  Amerikan kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu.

Amerikan B-1 savaş uçaklarının 2004 yılından bu yana Pasifik  bölgesinde görev yaptığı belirtiliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu