Araçlar Kendi Kendine Yokuş Çıkıyor

Erzurum'da Palandöken Dağı eteklerindeki Abdurrahman Gazi Türbesi'ne giderken karayolunun sol tarafında bulunan ve 'gizemli yol' olarak ünlenen yol, büyük ilgi görüyor.

Araçlar Kendi Kendine Yokuş Çıkıyor
Araçlar Kendi Kendine Yokuş Çıkıyor Harun Gürcan

Erzurum'da Palandöken Dağı eteklerindeki Abdurrahman Gazi Türbesi'ne giderken karayolunun sol tarafında bulunan ve 'gizemli yol' olarak ünlenen yol, büyük ilgi görüyor. Deneme yapmak için her gün onlarca vatandaşın akın ettiği yolda, kontağı kapatılan otomobiller 200 metrelik yolu yokuş yukarıya çıkıyor.

YER BULMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORLAR

Eshab-ı Kiram'dan olan Abdurrahman Gazi'nin Palandöken Dağı eteklerindeki türbesine giderken yolun sol tarafından bulunan 200 metrelik bölüm, gizemli yol olarak anılıyor. Özellikle yaz aylarında yoğun ilgi gören 'gizemli yol'da anlatılanlara tanıklık etmek isteyenler, yer bulmakta güçlük çekiyor.

''HASTALIKLARA İYİ GELİYORMUŞ''

Belediye yola iki adet tabela koydu. Bu tabelaların ilkinde 'Gizemli yol başlangıcı' yazarken diğer tabelada ise nasıl hareket edilmesi gerektiği anlatılıyor. İkinci tabelada aracın durdurulması, vitesin boşa alınması ve ayağın frenden çekildikten sonra denemeye başlanması tavsiye ediliyor.
Gizemli yolu görmek için arkadaşlarıyla İstanbul'dan gelen Kadir adlı genç adam, "Otomobilinizi bırakıyorsunuz yukarıya doğru gidiyor. Bu yolda bazı durumlarda de yürüyüşler yapıyoruz. Çünkü yoldaki güç Romatizma ve damar sertliği hastalıklarına iyi geliyormuş" dedi.

''KENDİLİĞİNDEN HIZLA RAMPA YUKARI ÇIKIYOR''

Gizemli yola ilk kez geldiğini ifade eden Selim Aktaş da, "Gördüğüm manzara karşısında şaşırdım. Bu bir göz yanılgısı olamaz. Otomobilin kontağını kapatıyorsun kendi kendine hızla rampa yukarıya çıkıyor. Yakınlarım buranın kerametinden az bile bahsetmiş. Muhteşem bir şey" dedi.
Öte yandan, bilim adamları ise bunun tamamıyla bir göz yanılması olduğunu, yokuş yukarıya gibi gözüken yolun aslında rampa aşağı olduğunu bildirdi.

SOSYAL MEDYADA DA MERAK KONUSU

Gizemli yolu merak ederek Erzurum'a gelen ve yerinde test eden onlarca vatandaş, çektikleri videoları da sosyal medyada paylaşıyor. Vitesi boşa alınan aracın rampa yukarıya gitmesinin son derece muazzam olduğunu belirten ve bunun sebebin de ya manyetik alan yada 'Abdurrahman Gazi'nin kerameti' olduğu üzerine yorumlarda bulunan sosyal medya kullanıcıları, tam anlamıyla bilimsel bir açıklamanın yapılamadığını belirtiyorlar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu