İzdivaç Programlarına Yeni Düzenleme

KHK'de bazı yayıncı kuruluşların RTÜK cezalarından kaçmak, uygulanan yaptırımlardan sıyrılmak için sürekli adres değiştirmelerine son vermek amacıyla da düzenlemeye gidildi.

İzdivaç Programlarına Yeni Düzenleme
İzdivaç Programlarına Yeni Düzenleme Harun Gürcan

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), KHK kapsamında medya hizmet sağlayıcılarına yönelik düzenlemelerin 29 Nisan Cumartesi günü Resmi Gazete'de yayınlanmasının sonrasında ekranlara gelen programlar yeni düzenlemeleri dikkate alarak mercek altına almaya başladı. Söz konusu düzenlemeler, yayım tarihi itibarıyla geçerli olacak. Yapılan düzenlemelerde en ilgi çekici uygulamalardan biri, uzun süredir tartışma konusu olan yurt dışından Türkiye'ye yönelik yayın yapan televizyon kanalları için gerçekleşecek.

Yurt dışından Türkiye'ye için, büyük bölümü TÜRKSAT uyduları üzerinden yayın yapan ve RTÜK'ten lisans alamayan televizyon kanallarının cinsel ilaçların pazarlanması, kumar oynatılması ya da "0800"lü hatlar hakkında yayınlarına karşı harekete geçildi.

KHK'de yapılan düzenlemeyle uydu üzerinden yayın yapan bu tip kanallara, RTÜK'ten de lisans alma zorunluluğu getirildi. İzinsiz, ruhsatsız, lisanssız yayın yapan kanalların tamamı kapatılacak. Bu yayınları yapanlar ile ilgili suç duyurusunda bulunulacak.

ADRESİNİ GİZLEYENE LİSANS İPTALİ

KHK'de bazı yayıncı kuruluşların RTÜK cezalarından kaçmak, uygulanan yaptırımlardan sıyrılmak için sürekli adres değiştirmelerine son vermek amacıyla da düzenlemeye gidildi.

Yeni düzenlemeye göre, RTÜK'e olan borçlarından ve idari para borçlarından kaçarak faaliyet gösteren yayın kuruluşları, adres iletişim bilgilerini ve kayıtlı elektronik posta adreslerini bildirmezse lisansları iptal edilecek.

ÇOCUKLARIN SAATİNDE O YAYINLAR YAPILAMAYACAK

"Evlilik programlarına yasak" olarak kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan KHK düzenlemesi ise algılandığının aksine, çocuk ve gençlerin televizyon izlediği saatlerde yapılan ve onların zihinsel, fiziksel ve ahlaki gelişimini olumsuz yönde etkileyen bütün yayınlara yönelik genel bir yaptırımı içeriyor.

Daha önce "koruyucu sembol" kullanılarak, çocukların da TV izlediği saatlerde yapılan bu tip yayınlar, şimdi koruyucu sembol olsa dahi söz konusu zaman dilimlerinde yapılamayacak.

Ayrıca evlilik programlarında da dönem dönem belirleme edilen toplumun milli ve manevi değerlerine ve ailenin korunması ilnete aykırı yayınlar ile ürün satma, pazarlama, "Ara kazan", "Bul kazan" isimleriyle vatandaşı dolandırıcı nitelikte yayın yapan uygulamalar ile arkadaş bulma uygulamalarına verilecek cezalar yüzde 1-3 aralığından yüzde 2-5 aralığına menfaatildı. Ayrıca bu uygulamalar için uygulama durdurma ve belgesel yayın zorunluluğu getirildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu