Yeni Kürdistan Kuruluyor

Irak Medyasında dolaşan haberlerin arasında 'Kürdistan Ağustosta kuruluyor' haberi gündemi oldukça meşgul edecek gibi görünüyor.

Yeni Kürdistan Kuruluyor
Yeni Kürdistan Kuruluyor Harun Gürcan

Irak'ta dünya tarihinde ki ilk bağımsız Kürdistan devleti kurulması amacıyla, IKBY Yönetimi Başkanı Mesud Barzani tarafından planlanan tarih ortaya çıktı. Barzani’nin danışmanı Muhammed Hacı, referandum için Ağustos ayında ilk adımlar atılacağını açıkladı.Peki bağımsız Kürdistan'ın sınırları ne olacak, Kerkük'ü de haritaya katacaklar mı?

Barzani, geçtiğimi< günlerde referandum yapılacağını basına duyurmuştu. Bu yıl bitirmeden önce bağımsız Kürdistan devletini ilan etme planları yapan Barzani referandum için tarihi de belirledi. Barzani’nin danışmanı Muhammed Hacı, referandumun Ağustos ayında yapılmasının beklendiğini söyledi. 

 

KÜRT BASINI DUYURDU

Bas News İngilizce'nin yaptığı habere göre, Muhammed Hacı, Kürt Bölgesi Yüksek Seçim Komisyonu’na referandum düzenlenmesi için düğmeye basmaya hazırlandıklarını anlattığı açıklamalarında Mesut Barzani’nin Kürt siyasi partilerinden bağımsızlık çalışmalarına liderlik görevini üstlenecek olan ortak komisyona temsilcilerini belirlemelerini istediğini de tekrar hatırlattı. Mesut Barzani, 2 Mayıs günü Fransız Le Figaro gazetesinde yayımlanan röportajında "Kürtlerin bağımsızlığı ilan etmesi zamanı geldi. Ancak biz, Irak’tan barışçıl biçimde diyalog ve müzakere yoluyla ayrılmak istiyoruz” demişti.

KERKÜK'Ü DE SINIRLARINA KATACAK MI?

Barzani geçtiğimiz aylarda da Kerkük valisine il genelinde Kürt bayraklarını kamu kurumlarına astırmıştı. Vali Kürtçeyi de resmi yazışma dillerine katmıştı. Irak yönetiminin yaptığı uyarıları dikkate alınmayarak bu konuda geri adım atılmış değil. Şimdi merak edilen konular arasında Bağımsız Kürdistan devletinin sınırları. Kerkük'ün bu sınırlarının içinde yer alıp almayacağı da merak edilen konular arasında. Böyle bir girişim olduğu taktirde Irak'ta büyük bir savaş çıkabilir.

Hacı, Kürt bölgesinin seçim komisyonuna seçim için hazırlıklar yapılması yönünde çağrıda bulunacaklarına da konuşmasında yer verdi.

Mesut Barzani, 2 Mayıs’ta Fransız Le Figaro gazetesiyle yayımlanan röportajında “Kürtlerin bağımsızlığı ilan etmesi zamanı geldi. Ancak biz, Irak’tan barışçıl biçimde diyalog ve müzakere yoluyla ayrılmak istiyoruz” demişti. Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Üyesi Mala Bahtiyar, tüm Kürt siyasi partilerinin referandum yapılması konusunda kararlı olduklarını belirtti. Bahtiyar, referandumun Ağustos veya Eylül’de düzenleneceğini söylemişti.

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu