Balıkesir'de Yaza Hazırlık Telaşı

Balıkesir Belediyesi tarafından kurulan 'Kıyı temizlik tim'leri yaz boyunca sahilleri temizleyecekler.

Balıkesir'de Yaza Hazırlık Telaşı
Balıkesir'de Yaza Hazırlık Telaşı Harun Gürcan

Yaz mevsimin de yerli ve yabancı turistlerlin  gelmesiyle nüfusu yaklaşık 2,5 milyona ulaşan Balıkesir'de denize kıyısı olan ilçelerindeki sahiller, Büyükşehir Belediyesinin 60 personeli tarafınca 8 araç ve kumsal temizlik makineleri kullanılarak haftanın her günü tamizlik yapılmaya başlandı.

Kış ayları süresince lodosun sahillere taşıdığı deniz atıkları ve çöplerle kirlenen Akçay, Güre, Altınoluk, Ayvalık-Sarımsaklı, Burhaniye-Öğretmenevi ve Erdek-Ocaklar plajları, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı bünyesinde çalışan "Kıyı temizlik timleri"nce sezona hazır hale getiriliyor.

YAZ SEZONU BOYUNCA DEVAM EDECEK

Belediye tarafından kurulan tim deniz içindekileri toplayacaklar ve ayrıca timler tatil sezonu başladıktan sonra da görevlerini aralıksız devam edecek. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Atık Yönetim Şube Müdürü Ayşe Tülay Selici, AA muhabiriyle yaptığı röportaj da, 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu ile kentteki bazı plaj ve kıyıların Büyükşehir Belediyesinin kontrolüne alındığını söyledi. Kıyı temizliklerine 1 Mayıs itibarıyla 60 personele başladıklarını belirten Selici, şunları kaydetti:

"Vatandaşlarımıza daha güzel hizmet vermek, keyifli bir tatil yapmalarını sağlamak için plajları temizliyoruz. Denizden gelen ot ve çöpler, plastik atıklar, sigara izmaritleri günlük olarak toplanıyor. Bu konuda vatandaşlarımızın da daha duyarlı olmalarını bekliyoruz. Bu konuda eğitim çalışmaları da yapacağız. Halkımıza, plastiğin yerine daha da özendirici bez çantalar dağıtmayı planlıyoruz. Bu çevre, bu doğal güzellikler, hepimizin. Oksijen deposu olan bu yerleşim alanlarımızı daha temiz tutmak zorundayız. Çöplerimizi çöp konteynerlerine atalım. Herkes bu çevreden maksimum seviyede faydalanabilsin. Vatandaşlarımız da zaman zaman çevre temizlik çalışmalarımıza katılarak, bizlerle birlikte temizlik yapıyor. Bu duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz." 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu