Seri Cinayet Zanlı Atalay Filiz İkinci Duruşmasında Savunma Yapmadı

Tasarlayarak kasten öldürme ve nitelikli hırsızlık suçlarından yargılanan Atalaya Filiz çıkartıldığı ikinci duruşma da savunma yapmak istememesi herkesi şaşırttı.

Seri Cinayet Zanlı Atalay Filiz İkinci Duruşmasında Savunma Yapmadı
Seri Cinayet Zanlı Atalay Filiz İkinci Duruşmasında Savunma Yapmadı Harun Gürcan

Seri cinayet zanlısı olarak yargılanan Atalay Filiz'in, tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı'yı öldürdüğü sebebiyle "tasarlayarak kasten öldürme" ve "nitelikli hırsızlık" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam ediliyor. Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki yapılan ikinci duruşmaya, Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan Filiz ile taraf avukatları hazır bulundu. Duruşmada, Fatma Kayıkçı'nın yakınları da katıldı.

FİLİZ'İN AVUKATI BİLE ŞAŞIRDI

Duruşmada savunma yapıp yapmayacağı sorulan Filiz, kafa işaretiyle savunma yapmayacağını belirtti. Ancak mahkeme Başkanı Hüseyin Öztürk'ün Filiz'in cevabını sözlü olarak söylemesini istedi, Filiz yine cevap vermedi. Filiz'in avukatı Uğur Poyraz, "Ben de bir şey diyemeyeceğim. Şaşırtıcı oldu ben de anlamadım." dedi.

Sanık Filiz'in Anadolu 67. Asliye Ceza Mahkemesinde "resmi belgede sahtecilik" suçundan yargılandığı dava dosyasında cezai ehliyetinin tespiti amacıyla Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine sevkine karar verildiğini ifade eden Poyraz, bu hastaneden gelecek olan raporun gelmesini ya da sanığın cezai ehliyetinin tespiti amacıyla aynı kararın verilmesini istedi.

Tanık olarak dinlenilen Muharrem Sayın, olayla ilgili görgüye dayalı bilgisi olmadığını belirterek, şunları söyledi:

"Benim Pendik'te bodrum katında depom vardı. Kiralamak için internette ilan vermiştim. Daha sonra bu depoyu kiralamak için ismini Ömer olarak tanıtan sanık geldi. Onunla görüştük. Depoya bazı eşyalarını bırakmak istediğini söyledi. 300 liraya anlaştık ve deponun anahtarını kendisine verdim. 300 lira para aldım. Daha sonra kimliğini getirmesini ve kontrat yapmamız gerektiğini söyledim. Bana 'tamam' dedi. Bu olaydan sonra kendisiyle yazışmalar yaptık. Daha sonraki dönemlerde kendisine ulaşamadım. Bu olayla ilgili internette haberler okudum. Sonra emniyetten gelen ekipler bana sordular, ben de bildiklerimi anlattım."

Cumhuriyet Savcısı Hayrullah Yapar, Ankara Batı 1. Ağır Ceza Mahkemesinin yazısı üzerine Adli Tıp Kurumunca sanık Filiz hakkında 29 Haziran 2016'da hazırlanan raporda cezai ehliyetinin tam olduğunun belirlendiğini ifade etti. Yargılamaya yenilik katmayacağı ve davanın uzamasına neden olacağı sebebiyle yeni rapor alınması talebinin reddini istedi.

Verilen karar üzerine söz alan Poyraz, müvekkilinin akıl sağlığının tespiti amacıyla yeniden rapor alınmasını talep ederek, "Sanık Ankara'daki yargılandığı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Zaten sanığın cenazesi çıkacak. Bu dava iki celse uzasa adaletin doğru tecellisi açısından ne zararı var." diye konuştu.

Mahkeme Başkanı Öztürk, Atalay Filiz'in İstanbul Anadolu 67. Asliye Ceza Mahkemesinde başka suçtan yargılandığı dava dosyasının incelenmek üzere istenilmesine karar vererek, bu dosyası incelendikten sonra rapor talebinin değerlendirilmesine hükmetti.

Sanık Filiz'in tutukluluk halinin devamına, duruşmaya gelmeyen tanıkların zorla getirilmesine karar veren Öztürk, duruşmayı erteledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu