Başbakan Ortak Basın Toplantısında Konuştu

Başbakan Binali Yıldırım, 'Bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Hem Moldova genelinde hem de Gagavuz Yeri'nde iş alanları oluşturmak istiyoruz.' dedi.

Başbakan Ortak Basın Toplantısında Konuştu
Başbakan Ortak Basın Toplantısında Konuştu Harun Gürcan

Başbakan Binali Yıldırım, Gökoğuz Yeri Başkanlık Komitesi Binası'nda Moldova Başbakanı Pavel Filip ve Gökoğuz Yeri Başkanı İrina Vlah ile beraber ortak bir basın toplantısı gerçekleştridi.

Filip'e Gökoğuz Yeri ziyareti sırasında kendine eşlik ettiği için teşekkür eden Yıldırım, 4. Dünya Gökoğuz Kongresi'nde, dünyanın 20 ayrı bölgesinden gelen Gökoğuzlularla beraber olacakalrını ifade etti.

Vlah ve Filip ile beraber bir toplantı gerçekleştirdiklerini Türkiye-Moldova, Türkiye-Gökoğuz Yeri ilişkilerini daha kapsamlı bir biçim de ele aldıklarını ifade eden Yıldırım, "Gagavuzlu kardeşlerimiz, Moldova ile Türkiye arasında bir köprü oluşturuyor. Bu köprü taştan, tuğladan değil etten, kemikten ve yürekten oluşan bir köprüdür." diye konuştu.

Yıldırım, Gagavuzluların varlığının, Türkiye-Moldova arasında ki siyasi ve ekonomik ilişkilere çok daha büyük anlam verdiğini ifade edere, bu vesileyle 1931 ve 1944 yılları arasında Bükreş Büyükelçiliği yapan, Edebiyatçı Hamdullah Suphi Tanrıöver'i de yad etmek istediğini söyledi.

Tanrıöver'in, görev yaptığı Gökoğuz Yeri ile olan kardeşlik ilişkilerini geliştirmek amacıyla yoğun temaslar içerisinde olduğu ve o bölgede Türkçe öğrenme seviyesinin artırılması amacıyla 26 okul açtırdığını ve buradan Türkiye'ye birden fazla öğrenci gönderdiğini anlatan Yıldırım, "Gagavuzlu kardeşlerimiz, Hamdullah Bey'i unutmamışlar ve geçtiğimiz yıl ölümünün 50. yılında Gagavuz Yeri'ne katkılarını ve aziz hatıralarını yad etmişlerdir. Ben de Gagavuz Yeri'ni ziyaret eden ilk başbakan olarak hatıralarını yad ediyorum." diye konuştu.

"DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Başbakan Yıldırım, dün ve bugün gerçekleştirilen görüşmelerde, Gagavuz Yeri'nin sosyal, ekonomik problemlerinin çözüme ulaşmasına ve kalkınmasına yönelik projelerin geliştirmek için tam bir fikir birliği içinde olduklarını da aktardı.

Kalkınmış refah seviyesine ulaşmış bir Moldova'nın ülke bütünlüğü içerisinde Gagavuzya'nın kalkınmasının da önemli olduğuna değinen Yıldırım, gerek Moldova'ya, gerek Gagavuz Yeri'ne kalkınma desteğini verilmesine devam edeceklerini ifade etti.

Önümüzde ki yıllarda yapacaklarını projelere de değinen Yıldırım, "Gagavuz kardeşlerimizin ana dillerini ve ülkelerinin resmi dilleriyle birlikte öğrenmeye devam etmeleri en büyük arzumuzdur. Bugünkü görüşmelerimizde Gagavuz yerinin statüsünün, parlamentodan çıkacak kanunlarla daha da sağlamlaştırılması konusunda çok verimli bir görüş alışverişinde bulunduk." diye konuştu.

"MOLDOVA,TÜRKİYE KARDEŞLİĞİNİ SÜRDÜRMEK"

Yıldırım, "Bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Hem Moldova genelinde hem de Gagavuz Yeri'nde iş alanları oluşturmak, sanayi siteleri yapmak için görevlendirdiğimiz kuruluşlar var, bunlar çalışmaları yapıyor. Amacımız Moldova- Türkiye arasındaki dostluğu, kardeşliği ekonomik ve ticari boyutta da sürdürmek, hem Gagavuz Yeri'nin kalkınması hem de Moldova'nın ekonomik olarak daha iyi noktaya gitmesi için birlikte çalışmak." dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu