Bebeğiniz Neden Geç Konuşmaya Başlıyor? İste Sebebi

Toronto Üniversitesinden bilim insanları, 6 ay ile 2 yaş arasındaki bebeklerin akıllı ekranlarla oynamasının geç konuşmalarına neden olabileceği uyarısı yaptı.

Bebeğiniz Neden Geç Konuşmaya Başlıyor? İste Sebebi
Bebeğiniz Neden Geç Konuşmaya Başlıyor? İste Sebebi Harun Gürcan

Toronto Üniversitesinden bilim adamları, 6 ay ile 2 yaş arasında olan bebeklerin akıllı telefonlarla sürekli iç içe olmasının daha geç konuşmalarına neden olabileceği uyarısında bulundu. ABD'de Akademik Pediatri Topluluğu'nun 2017 kongresin de yapılan bir çalışmada akıllı telefon, tablet ve elektronik oyunların çocukların kendilerini ifade etmekte problem yaşayabileceğini ortaya koydu.

Kanada Toronto Üniversitesinden Dr. Catherine Birken'in liderliğinde 900 aile ile yürütülen araştırmada çocukların akıllı telefonlarla geçirdiği süreler ile aynı dönemde çocukların çıkarttığı sesler, kelimeler ve kurabildiği cümleler takip edildi.

"AİLE İLE İLETİŞİM SAYESİNDE GELİŞİR"

Yapılan çalışmaya göre çocukların günlük akıllı teleon kullanımındaki her 30 dakikalık artışın, çocukların ses ve konuşma yeteneklerini daha geç kazanma riskini yüzde 49 oranında artırdığı ifade edildi.

Dr. Birken, konuya dair CNN'e yapılan açıklama, bu yapılan çalışmanın o alandaki ilk bilimsel çalışma olduğunu, bu durumun derinliğine incelenmesi için daha ileri araştırmalara ihtiyaç olduğunu ifade etti.

CNN'e açıklama yapan bazı uzmanlar da bu riskin sebebinin, çocukların aileleriyle iletişim kurarak geçirecekleri zamanı akıllı telefon karşısında geçirmesi olduğunu açıkladı, çocukların konuşma yeteneklerinin aileleri ile kurdukları iletişimle geliştiğini söyledi.

Amerikan Pediatri Akademisi, bebeklerin 18 yaşına kadar ekranlardan uzak tutulmalarını öneriyor. Aynı kuruluş, 18-24 ay arasındaki çocukların yalnız anne baba yanlarındayken televizyon izlemeleri gerektiğini vurguluyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Sönmez reyiz     2017-05-11 Bence genetik
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu