Nabi Avcı Katıldığı Toplantıda Gelen Soruları Cevapladı

AK Parti Bayburt İl Danışma Toplantısına katılan Ağbal, daha sonra Cumhuriyet Caddesi'nde yapımı devam etmekte olan şehir meydanı ve kapalı otopark inşaatını gezdi.

Nabi Avcı Katıldığı Toplantıda Gelen Soruları Cevapladı
Nabi Avcı Katıldığı Toplantıda Gelen Soruları Cevapladı Harun Gürcan

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Esas olan tarladan sofraya giden zincir içerisinde maliyetlerin aşağıya çekilmesi ve özellikle de dış ticaret politikamızla iç talebin karşılanması arasındaki dengenin kurulmasıdır." dedi.

Bayburt Öğretmenevi'nde gerçekleştirilen AK Parti Bayburt İl Danışma Toplantısın da konuşan Ağbal, toplantı sonrasında Cumhuriyet Caddesi'nde yapımına devam edilen şehir meydanı ve kapalı otopark inşaatını gezdi.

"ENFLASYON ARTIŞINA TEDBİR ALMAMIZ GEREKİYOR"

Bayburt esnafıyla da bir süre muhabbet eden Ağbal, bir gazetecinin, "Gıda fiyatlarını düşürmek için yürütülen çalışmalardaki durum nedir ve arz artışı sağlamak üzere vergi teşvikleri devreye girecek mi?" diyerek sorduğu soru üzerine, "Enflasyonla mücadele, hükümet olarak şu anda öncelik verdiğimiz konuların başında geliyor. Özellikle gıda kaynaklı enflasyon artışı bir an önce bizim tedbir almamız gereken alanların başında bir konu." diye konuştu.

Ağbal, Gıda Komitesiyle beraber iki gün önce bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyleyerek, "Toplantıda, Merkez Bankamızın yapmış olduğu hazırlıklar ve çalışmaları ilgili kurumlarla da koordine etmek suretiyle üzerinden geçtik. Farklı noktada kısa, orta ve uzun vadede alınması gereken tedbirlerle ilgili öneriler tek tek masaya yatırıldı." ifadesini kullandı.

Konunun boyutunun ne kadar geniş olduğundan bahsederek, Tarım, Ekonomi ve Maliye bakanlıklarını ilgilendirdiğini söyleyerek Ağbal, şu değerlendirmede bulundu:

"Esas olan tarladan sofraya giden zincir içerisinde maliyetlerin aşağıya çekilmesi ve özellikle de dış ticaret politikamızla iç talebin karşılanması arasındaki dengenin kurulması. Bu konuda toplantıda ilgili kurumlara özellikle kısa vadede yapılacak çalışmalar ve alınacak kararlarla ilgili bir görev verdik. Ekonomi Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve Merkez Bankası kısa vadede özellikle dış ticaret politikalarıyla ilgili konularda bir çalışma yapıp bize getirecekler. İki haftalık süre verdik kendilerine, bu önemli. Gıda enflasyonu ile mücadele etmek konusunda farklı çözümler olabilir ama gıda enflasyonunu vergilerle ilişkilendirmek, 'vergi indirimleri yapılırsa burada mesele çözülür' şeklinde bir bakış açısıyla meseleyi çözümlemek gibi bir düşüncemiz yok. Dolayısıyla burada asıl olan arzla talep arasındaki dengeyi sağlamak ve bu sayede özellikle uzun vadede tüketicinin ürüne ucuz bir şekilde erişmesini sağlamaktır. Bunu da inşallah hep beraber yapacağımıza inanıyorum."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu