Yarın 'Uyuyan Hücre' Hakim Karşısında Olacak

FETÖ'nün 'uyuyan hücresi' Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşında yapılan binadaki 2 numaralı salonda görülecek duruşma, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince yapılacak.

Yarın 'Uyuyan Hücre' Hakim Karşısında Olacak
Yarın 'Uyuyan Hücre' Hakim Karşısında Olacak Harun Gürcan

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde fiili olarak birşey yapmayan ancak ilerleyen günlerde yapılabilecek eylemler de görev almak için kendilerini gizledikleri iddia edilen içlerinde muvazzaf asker ile merkeze alınan vali yardımcısının da bulunduğu 41'i tutuklu 45 sanık, yarın hakim karşısına çıkacak.

Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesinin ilerisinde yeni yapılmış olan binadaki 2 numaralı salonda yapılacak duruşma, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince yapılacak.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Can Tuncay'ın FETÖ'nün TSK'da kendilerini gizlemeye çalışan fakat başarılı olamayan uyuyan hücrelerle ilgili olarak devam ettirilen soruşturma sonucunda 41'i tutuklu 45 sanık hakkında mahkemeye sunulan iddianamede, örgütün asker yapılanmasının kontrolonünü yapmakla görevlendirdiği öğrenilen ''murakıp'' Hasan Pakır, merkeze alınan vali yardımcısı Şaban Erdoğan, Hasan Önder Demir, İsmail Sağızlı, Nihat Kaplan, Sezai Şaşmaz ve Mücahid Aydın'ın ''silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" suçundan 15 yıldan 22,5'ar yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

İçerisinde 11'i kurmay 28 albay olan 38 kişi için de ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

"ÜYELERİN TASFİYESİNİN ENGELLENMESİ AMAÇLANDI"

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde fiilen  yer almayansanıkların ''kripto, uyuyan hücre'' olarak darbenin başarısız olması durumunda TSK içinde gizli bir durumda oldukları değerlendirilen iddianamede, FETÖ'nün darbede yer almayan üyelerinin tasfiye edilmesini engellemek istenildiğini vurgulayarak, soruşturma çerçevesinde örgütte bir dönem ''imamlık'' yapan Hasan Polat'ın ifadesine yer verildi.

Hasan Polat'ın ifadesinde isimini verdiği kişilerin ise darbe girişiminde ele geçirilen görevlendirme listesinde isimlerinin bulunmadığını anlatılan iddianamede, bu kişilerin "kripto, uyuyan hücre" olarak isimlendirilen örgüt mensupları darbe girişimi benzeri anayasal kurumları hedef olarak belirlenen terör örgütünün bir sonraki eyleminde görev almak üzere gizlendikleri öğrenildi.

Mahekemeye sunulan iddianamede, böylece FETÖ'nün darbede bulunmayan üyelerinin tasfiyesini engellemek istediklerine dikkat çekilerek, sanıklardan 14'ünün direkt olarak, 2 kişinin ise eşleri üzerinden ByLock kullanıcısı olduğu iddia  ediliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu