Fransa Yeni Cumhurbaşkanına Merhaba Dedi

Sandık çıkış anketlerine göre Emmanuel Macron, Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı oldu.

Fransa Yeni Cumhurbaşkanına Merhaba Dedi
Fransa Yeni Cumhurbaşkanına Merhaba Dedi Harun Gürcan

Kamu yayıncısı France 2 televizyonunun yayınladığı anket sonuçlarına göre, 39 yaşında olan ve kendisini siyasi merkezde konumlandırmayı başarmış olan Yürüyüş Hareketi lideri Macron halktan yüzde 65,1 oy alırken rakibi aşırı sağcı olan Marine Le Pen ise yüzde 34,9'u geçemedi. 

Fransa'nın yasal seçim sonuçlarıysa Fransa Anayasa Konseyi tarafınca 10 Mayıs'ta belli olacak. Fransa yeni cumhurbaşkanına resmi olarak 14 Mayısta kavuşacak. Macron'un görevi François Hollande'dan devralması bekleniyor.

Fransa'da cumhurbaşkanlığı yarışını kazanmayı başaran Emmanuel Macron, görevi devraldıktan sonra Fransa tarihindeki en genç cumhurbaşkanı olarak tarihe geçecek. Fransa'da yapılan seçimin ilk turunda merkez sağ ve solu aşırı sağ aday Marine Le Pen ile beraber yarış dışı bırakan Macron, aynı zamanda bugüne kadar milletvekili veya belediye başkanlığı görevi yapmadan cumhurbaşkanı seçilen ilk kişi olma ünvanını kazandı.

İLKLERİN CUMHURBAŞKANI MACRON

Çıkan sonuca göre Macron, görevi devraldığında Fransa'nın en genç cumhurbaşkanı olarak tarihe geçecek. Geleneksel merkez sağ ve sol partileri ilk turunda yarış dışı bırakmayı başaran ilk aday olarak tarihe geçen Macron, ayrıca şimdiye kadar milletvekili veya belediye başkanlığı ünvanı almadan cumhurbaşkanı seçilen ilk kişi oldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu