İsrail-Lübnan Sınır Duvarı Yapılıyor

İsrail ordusunun, Lübnan’daki “Hizbullah tehdidine” karşı kuzey yakada bulunan sınırına birkaç kilometre uzunluğunda güvenlik amaçlı yeni bir duvarı inşa edeceği hakkında haberleri doğruladı.

İsrail-Lübnan Sınır Duvarı Yapılıyor
İsrail-Lübnan Sınır Duvarı Yapılıyor Harun Gürcan

İsrail’in Haaretz gazetesinin yaptığı habere göre, İsrail ordusuna ait Kuzey Komutanlığı'nın, Lübnan-İsrail sınırına, tıpkı Mısır-İsrail sınırında daha önceden inşa ettikleri güvenlik duvarına benzeyen başka bir duvar öreceklerini ifade edildi.

Yapılan haber de, İsrail’in 2010’da Mısır-İsrail sınırına “teröristlerin ve kaçakçıların” İsrail'e girişini engellemek istediği için 8 metre yüksekliğinde yaptıkları duvarın aynısını, 6 metre yüksekliğe sahip olan biçimde İsrail-Lübnan sınırına da öreceğini söyledi.

BİR KAÇAK YAKALANDI

İsrail’in, Lübnan sınırına yakın bir bölgeye kuzey yakada ki Ra’sul Nakura'ya (Rosh HaNikra) inşa etmeye hazırlandıkları güvenlik duvarının uzunluğuna dair herhangi bir bilgi verilmemişken, duvarın maliyetinin 100 milyon Yeni İsrail Şekel (aşağı yukarı 28 milyon dolar) olacağı ifade edildi.

İsrail güçleri, iki hafta önce Lübnan’dan İsrail’e geçmeyi başaran bir Lübnanlıyı tespit ettikten sonra Lübnan'a iade etmişti.

İsrail ilaveten Suriye'de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu güne kadar Suriye ve Golan Tepeleri'nden topraklarına roket atıldığını ileri sürerek, İran destekli Hizbullah güçlerine ve rejime ait askeri noktalara da operasyonlar düzenliyor

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu