Darbeci Ümit Gençer'in Darbe Girişiminde Kilit Rol Oynadığı Ortaya Çıktı

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesine sunulan iddianamede, darbeci Ümit Gençer'in darbe teşebbüsünde kilit rol oynadığı belirtildi.

Darbeci Ümit Gençer'in Darbe Girişiminde Kilit Rol Oynadığı Ortaya Çıktı
Darbeci Ümit Gençer'in Darbe Girişiminde Kilit Rol Oynadığı Ortaya Çıktı Harun Gürcan

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığın tarafından yürütülen, FETÖ'nün darbe girişimi esnasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayında meydana gelen olaylarla ilgili olarak hazırlanan iddianamede, şüphelilerinden eski Kurmay Yarbay Ümit Gençer'in darbe girişiminin en önemli hareketinden biri olan TRT baskınında bulunan askerlere emir komuta eden üst rütbelilerden biri olduğu öğrenildi.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesine sunulan iddianamede, Yarbay Gençer'in darbe mektubunu TRT ekranlarından halka duyurulmasını sağlayarak, darbe teşebbüsünde kilit rol oynadığı ifade edildi.

Hazırlanan iddianameye göre, şüpheli Yarbay Ümit Gençer, darbeyi planlayan Yurtta Sulh Konseyince, darbe bildirisini TRT'den duyurmakla görevlendirildi. 15 Temmuz günü saat 15.30 sıralarında Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığında FETÖ yöneticilerinden Kemal Batmaz'la iletişime geçen Gençer, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayında herhangi bir görevi bulunmamasına rağmen, Muhafız Alayından TRT yerleşkesine geçen askerlerle birlikte TRT'ye gitti.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayının daha önce ki komutanı Albay Muhammet Tanju Poshor ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutan Yardımcısı Yarbay Ekrem Işık ile yola çıkan Gençer ve yanındaki diğer askerler, silah tehdidiyle TRT personelini etkisiz hale getirdi. Etsiz hale getirdikleri personele plastik kelepçe takan Poshor ile Uzman Çavuş Fatih Gazel, binadan ayrılarak nizamiyeleri kontrol etti.

Yarbay Ümit Gençer ise beraberinde bulunan uzman çavuşlar ve teknik destek sağlamak için Üsteğmen Eşref Bozkurt tarafından TRT binasına getirilen Onur Demircan, Serdar Kaya, Murat Yıldız ve Mustafa Aras adlı sivillerle spiker Tijen Karaş'a zorla darbe bildirisini okuttu.

İddianamede, sivil şüpheliler Demircan, Kaya, Yıldız ve Aras'ın, Yarbay Ümit Gençer'in verdiği emirle Kara Harp Okulu Malazgirt Taburunda Bölük Komutanı olan Üsteğmen Bozkurt tarafından özel araçla evlerinden aldındı ve TRT binasına getirildiler ardından TRT çalışanı şüpheli Başmühendis Yaşar Yüce'nin yönlendirmesiyle haber stüdyosu ve reji odasını buldukları belirtildi.

"KOMUTANIM, 2-3 DAKİKA İÇERİSİNDE YAYINA GİRECEĞİZ"

Mahkemeye sunulan iddiamade Yarbay Gençer, TRT binası D blokta olan TRT haber reji odasına, beraberinde bulunan uzman çavuşlarla beraber girerek silah tehdidiyle içeride bulunanları yere yatırdı ve ellerine plastik kelepçe taktı.

Bu sırada bir üst katta ki görevlileri fark ederek buraya çıkan Gençer ve yanında ki diğer askerler, canlı yayın stüdyosunun üst katındaki kafenin karşısında bulunan odada müştekiler Ali Yakışıklı, Özlem Bilgin, Songül Emanet, Elif Şimşek, Mehmet Başar, Abdullah Koltuk, Murat Kaban ve Tijen Karaş'ı gördü.

Oradaki herkesi de silah zoruyla yere yatırıp ellerine kelepçe takan Gençer ve diğer askerler, yetkilinin kim olduğunu sordu. TRT Haber Kanal Koordinatör vekili müşteki İlker Taşkın, yetkilinin kişinin kendisi olduğunu söyledi. Daha sonra Yarbay Gençer, televizyonda bir bildiri okumak zorunda olduklarını, bunu kendisinin yapacağını söyledi ve yayın için kaç kişi gerektiğini sorup teknik bilgi istedi.

Reji odasında elleri kelepçeli TRT görevlileri varken bildiriyi okuyamayacaklarını fark eden darbeciler, içlerinde Tijen Karaş'ın da bulunduğu çalışanları üst kata götürerek Mehmet Başar'ın odasına kilitledi. Kanalın koordinatör vekili müşteki İlker Taşkın, okuyacağı bildirinin tüm kanallarda yayınlanması gerektiğini ifade eden Gençer'e bulundukları yerin TRT Haber Yayın Merkezi olduğunu, bu yüzden tüm kanallarda yayın yapmanın mümkün olmadığını söyledi.

Bu esnada aynı zamanda telefonla görüşen Gençer, karşısındaki kişiye "Komutanım, 2-3 dakika içerisinde yayına gireceğiz" dedi ve "Emredersiniz amiralim" diyerek telefonu kapattı. Gençer, telefon görüşmesini bitirdikten sonra, bildiriyi kendisinin okumayacağını, spikerin okuması gerektiğini ifade etti ve İlker Taşkın'dan orada spiker olup olmadığını sordu. Bu şekilde spiker Tijen Karaş'ın adını alan darbeciler, üst katta spikerin kilitli bulunduğu odaya geçtiler.

Gençer, Tijen Karaş'a "Tijen Hanım, bildiriyi Genelkurmay sizin okumanızı istiyor" dedi. Darbeciler, "Bana bunu yapmayın" diyen Karaş'ı zorla stüdyoya götürdüler. Gençer, aşağı inerken Karaş'ı ikna etmek amacıyla "Sizi tanıyoruz, merak etmeyin. Türkiye daha iyi, daha güzel olacak, bildiriyi okuyun" dedi. Karaş ise komutana, "O işler öyle olmuyor. Herkesin canı çok yanacak" diye karşılık verdi.

Bu esnada "Bazı yetkilerin genel müdürde olduğunu" söyleyen İlker Taşkın ile tartışan Gençer, elinde ki MP5 otomatik tabancanın kurma kolunu çekerek "Buranın Genel Müdürü artık benim" dedi. İlker Taşkın'ı silah zoruyla ana kumandanın olduğu binaya götüren darbeciler, burada yayın şefini bularak okunacak bildirinin yayınlanmasını emrettiler. Darbeciler, yayın şefinin beraberinde bir sivil ve birkaç asker bıraktıktan sonra yeniden yayın merkezine geçtiler.

Karaş'ın, bildiride yazanların çok küçük yazıldığını ve yazıların okumasının mümkün olmadığını söyledikten sonra darbeciler, kendilerine yardımcı olan veren sivillerle darbe bildirisini önce bir çalışanın mail adresine oradan da prompter cihazına aktardı.

Tijen Karaş, darbe bildirisini TRT ekranlarında okumasının ardında ana nizamiye de bekleyen Albay Poshor, Gençer'i arayarak, halkın toplandığını söyleyip takviye için nizamiyeye gelmesini istedi. Gençer, yanında hazır bulunan uzman çavuşların bir kaçını da alarak nizamiye bölgesine gitti. Darbeciler tarafından kullanılan helikopterden açılan ateş sonucu yaralanan Poshor'u gören Gençer, Albay Poshor'un emriyle nizamiye bölgesinde iyice kalabalıklaşan vatandaşların içeriye girişine engel olmaya çalıştı. Elindeki silahla havaya birkaç el ateş eden Gençer, vatandaşlar tarafından yakalanarak orada bulunan polislere teslim edildi ve gözaltına alındı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu