Başbakan Yıldırım "Artık Kriz Değil Uzlaşma Olacak"

Binali Yıldırım, 2019'da yeni sisteme geçilince Başbakanlık görevini bırakacak. Türkiye tarihine de son Başbakan olarak geçecek.

Başbakan Yıldırım
Başbakan Yıldırım Harun Gürcan

Binali Yıldırım, 2019'da yeni sisteme adım attıktan sonra Başbakanlık görevini bırakacak. Binali Yıldırım son Başbakan olarak Türkiye tarihine geçecek.

Başbaşkan Moldova'dan dönerken bu konuyla ilgili görüşlerini uçakta gazetcilerle paylaştı.

Yıldırım, "İnandığım bir görevi tamamlamış olmanın huzurunu yaşıyorum" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Memleket için güzel bir iş yapmanın rahatlığı içindeyim. Türkiye, yeni yönetim sisteminde artık arzu etmeyeceğimiz açık - kapalı vesayet odaklarını ortadan kaldıracak. Kriz değil uzlaşma olacak. Türkiye'nin birliği bütünlüğü sürekli olacak. "

CHP'NİN PARTİ İÇİN TARTIŞMALARI

Başbakan Yıldırım, halkoylamasının ardından CHP içerisinde meydana gelen parti içi tartışmalarla ilgili olarak ise, "Bizim karışmamız doğru değil" dedi ve şu ifadeleri kaydetti: 

"Seçimler sonrasında CHP'de mutlaka sesler yükseliyor. Bugün yaşananlar da onun tekrarından ibaret. CHP'nin iç meselelerine bizim karışmamız doğru değil. Zaten yeterince karışıklar. Bir de biz kalabalık etmeyelim."

ASTANA GÖRÜŞMELERİ VE ÇATIŞMASIZLIK BÖLGELERİ 

Astana'ya sundukları ve kabul edilen Suriye'deki çatışmasızlık bölgeleriyle ilgili olarak da Başbakan Binali Yıldırım şu ifadeleri kullandı;

"Başarılı olmasını ve kalıcı barışa katkıda bulunmasını umuyoruz. YPG ve benzeri unsurlara alan açacak çalışmalara müsaade etmeyiz." dedi.

15 Mayıs'ta ABD ziyaretinde bulunacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump'ın ilk olarak en önemli gündem maddesi de Suriye olacak.

Bu görüşme sırasında Ankara'nın önerilerini de sıralayan ve "Önereceğimiz şeyler belli. Sır değil." diye konuşan Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz başından beri PYD - YPG gibi örgütleri terör örgütü olarak görüyoruz. Bu örgütlerin müttefik ABD tarafından Suriye'de DEAŞ'la mücadelede kullanılmasını doğru bulmuyoruz. Bizim teklifimiz "beraber yapalım" şeklindedir. Bize söyledikleri şey ise "henüz karar vermedik" biçimindedir. Ümit ederiz ki ABD'nin yeni yönetim döneminde sürdürülmez."

21 MAYIS'TAKİ KONGRE

21 Mayıs gerçekleştirilecek olan AK Parti kongresine dair hazırlıkları da söyleyen Başbakan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a parti genel başkanlık teklifinde bulunacaklarının bir kez daha altını çizdi.

Parti kurullarının da tekrardan oluşacağını söyleyen Yıldırım, 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de kongreye davet edileceğini de söyleyerek, "Bizde eski-yeni ayrımı olmaz. Partinin kuruluşundan bu yana kim varsa davet edeceğiz" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu