Ojelerinizden Vazgeçemiyor Musunuz? Bu Yazıyı Okuduktan Sonra Fikriniz Değişebilir

Sağlık konusunda en bilinçli insanlar bile ojenin vücudumuz üzerindeki etkisini düşünmek açısından başarısız oluyor. Ancak yapılan yeni bir araştırma Amerika'daki birçok oje markasının göründüklerinden çok daha zararlı olduklarını ortaya koydu.

Ojelerinizden Vazgeçemiyor Musunuz? Bu Yazıyı  Okuduktan Sonra Fikriniz Değişebilir
Ojelerinizden Vazgeçemiyor Musunuz? Bu Yazıyı  Okuduktan Sonra Fikriniz Değişebilir Harun Gürcan

Sağlık konusunda en duyarlı ve bilgili insanlar bile ojenin vücudumuz üstünde oluşturduğu etkiyi düşünmek açısından başarısız oluyor. Fakat yapılan yeni bir araştırma Amerika'daki birçok oje markasının göründüklerinden kat kat daha fazla zararlı olduklarını ortaya çıkardı. Araştırmacılar, yapılan araştırmalara katılan 24 kadını kimyasal toksin işaretleri için test ettiler. Sonuç olarak her bir kadının vücudunda toksin izleri görüldü. Peki, bu kimyasalların kaynağı neydi?

Araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre, katılımcıların %100'ünde, oje sürüldükten yaklaşık 10 saat sonra trifenil fosfat izlerine rastlandı. Bu tür sonuçlar kesinlikle dikkat çekici ve aynı zamanda da endişelendirici.

Bu araştırmanın ardından yapılan bir başka deneyde de aynı araştırmacılar, 10 farklı ojeyi trifenil fosfat için test ettiler ve kimyasalın ojelerin 8'inde olduğunu gözlediler. Sonuçları pozitif çıkan ojelerden ikisinde, ürün etiketinde kimyasalın varlığı kullanıcılara tebliğ edilmemişti. Yani Amerika'da satılan ojelerin %20'si, yapısında içerik olarak listelenmeyen tehlikeli bir kimyasal içeriyor.

TRİFENİL FOSFAT NEDİR?

Trifenil fosfatın (ya da TPHP'nin) yarattığı en büyük problem, insan vücudunda ki tüm hormonları kontrol eden endokrin sistemin bozulmasına yol açması. Yapılan araştırmanın başındaki kişi, Dr Heather Stapleton, konuyla ilgili endişelerini şu şekilde açıklıyor: "TPHP'nin hormon düzenlenmesini, metabolizmayı, üremeyi ve gelişimi etkilediğini gösteren kanıtlar gittikçe artıyor." Bu durum, özellikle de büyümelerinin temelinde sağlıklı hormonsal gelişim yatan genç kızlar için tehlikeli. Ancak TPHP, maruz kalan herkes için ciddi bir sağlık riski anlamına geliyor. Aynı zamanda da şu etkileri olduğu biliniyor.

- Nörotoksin (gelişimsel etkiler)

- Endokrin toksin

- Üreme toksini

- Cildi tahriş etme ve alerjen

DİĞER SAĞLIK TEHDİTLERİ

Formaldehid: Formaldehid, suda ve havada çözünebilen meşhur bir kanserojen maddedir (güçlü oje kokusunu biliyorsunuz, değil mi?) Bu kimyasala maruz kalmanız durumunda, boğazda kaşıntı, astım ve nefes almada güçlük gibi belirtiler de görülebilir. Kronik hastalıkları olanlar, formaldehid nedeniyle zehirlenmeye daha da yatkındırlar.

Toluen: Bu kimyasal madde, çocuklarda gelişimi engellemesi ile bilinmektedir. Maruz kalma sonucunda, cilt için tahriş edici de olabilir.

Dibütil Ftalat: Bazı oje markaları, TPHP yerine bu ftalatı kullanıyor; fakat sağlık açısından daha iyi olduğu pek söylenemez. Gerçekte, hormonsal bozukluklar ve üreme sistemi toksinleri gibi benzer sağlık risklerin doğmasına neden olur.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu