Almanya Bardağı Taşırdı

Almanya, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından sığınma başvurusunda bulunan FETÖ'cü askerlerden bazılarının başvurularını kabul etti.

Almanya Bardağı Taşırdı
Almanya Bardağı Taşırdı Harun Gürcan

Alman gazetelerinin Federal İçişleri Bakanlığı kaynaklarından alarak yayınladığı ortak habere göre, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Almanya'dan sığınma talebinde bulunan bazı FETÖ'cü askerlerin ve ailelerinin iltica başvurusu kabul edildi.

HEPSİ DE DİPLOMATİK PASAPORTLU

Yaptıklarısığınma talebi kabul edilenlerin Almanya'daki NATO üssünde görevli diplomatik pasaport sahibi eski askerler olduğu öğrenildi, ancak Almanya hükümüteinden henüz bir sayı açıklanmadı.

AİLELERİYLE BİRLİKTE 414 KİŞİ

WDR, NDR ve Süddeutsche Zeitung gazetesi, darbe olayından sonra Mayıs 2017 tarihine kadar asker, hakim, diplomat ve üst düzey devlet görevlisi olmak üzere, Almanya'ya 414 diplomatik iltica başvurusu geldiğini yazdı. Söz konusu sayıya diplomatların aile bireylerinin de dahil olduğu öğrenildi.

"ÖRNEK TEŞKİL EDEBİLİR"

Alman gazetelerinin yaptığı haberde Federal Göç ve Mülteciler Dairesi'nin (Bamf) karar vermek için 16 Nisan referandumunu beklediği ifade edilse de, Bamf resmi olarak iddiaları kabul etmiyor. Almanya'nın iltica başvurularına olumlu yanıt vermesinin Belçika gibi ülkelere örnek teşkil edebileceği ifade ediliyor. Belçika, iltica başvurusu yapan FETÖ'cüler konusunda henüz karar vermiş değil.

TOPLAM 7 BİN 700 FETÖ'CÜ VAR

Spiegel dergisinin Bamf verilerini baz alarak hazırladığı yazıya göre, Almanya'ya toplamda 7 bin 700 Türk vatandaşı sığınma başvurusu yapmış durumda.

Savunma Bakanı Fikri Işık, ocak ayında yaptığı açıklamada Almanya'daki Türk subaylarının iltica başvurularının geri çevrilmesi gerektiğini ifade etmişti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu