Sığınmacılarla Dolu Bot Battı

Birleşmiş Milletler (BM), Akdeniz'de sığınmacıları taşıyan iki botun alabora olması sonucu 245 sığınmacının kaybolduğunu belirtti.

Sığınmacılarla Dolu Bot Battı
Sığınmacılarla Dolu Bot Battı Harun Gürcan

Birleşmiş Milletler (BM), Akdeniz'de sığınmacılarla dolu iki bot alabora oldu. Botun batmasıyla beraber 245 sığınmacının kaybolduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Cecile Pouilly, Cenevre Ofisi'nde yaptığı basın toplantısında, yıl başından bu güne kadar Akdeniz'den Avrupa'ya ulaşmaya çalışan bin 300'den çok sığınmacının hayatını kaybettiğini ifade etti.

Pouilly, geçen cuma günü İtalya'nın Sicilya Adası açıklarında şişme bir botun alabora olması sonucu 82 sığınmacının kaybolduğunu, kazada 50 kişinin kurtarılarak Pozzallo kasabasına götürüldüğünü ifade etti.

BOT ALABORA OLDU 163 KİŞİ KAYIP

Pazar günü Libya'da diğer bir teknenin alabora olması sonucu 163 kişinin kaybolduğunu dile getiren Pouilly, Libya Sahil Güvenlik yetkililerinin biri kadın 7 kişiyi kurtardığını açıkladı.

Pouilly, her iki kazada kaybedilen 245 sığınmacının hayatlarından endişe ettiklerini de ifade etti. Yapılan basın toplantısında konuşan Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Sözcüsü Joel Millman da 1 Ocak-7 Mayıs tarihlerinde Akdeniz'den Avrupa'ya ulaşan sığınmacı sayısının 50 bine ulaştığını, geçen yılın aynı döneminde bu rakamın 187 bin 569 olduğunu söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu