Yeni HSK Adayları Belli Oldu

TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyon, Hakimler ve Savcılar Kuruluna (HSK) seçilecek 7 üyenin üç katı adayı belirledi.

Yeni HSK Adayları Belli Oldu
Yeni HSK Adayları Belli Oldu Harun Gürcan

Karma Komisyon, Bakanlar tarafından Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) için seçilecek olan 7 üyenin üç katı adayın belirlenmesi için, AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop başkanlık etmesiyle bir toplantı düzenledi.

Şentop, dün yapılan toplatıda alt komisyon tarafından hazırlanan raporu görüşerek raporun kabulüne karar verdiklerini bugün de HSK üye adayları seçimini yapacaklarını belirtti.

SEÇİM BASINA KAPALI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Şentop, TBMM'nin seçeceği 7 HSK üyeliğinin 3'ünün Yargıtay üyeleri, 1 üyesinin Danıştay üyeleri, 3 üyenin de yükseköğretim kurumlarının hukuk alanında görev yapan öğretim üyeleri ve avukatlardan; öğretim üyeleri ve avukatlardan seçilecek olan üyelerden en az birinin öğretim üyesi ve en az birinin ise avukat olması şartıyla seçileceğini bildirdi.

Şentop, başvuru yapan 83 HSK aday adayından 36'sının Yargıtay üyesi, 8'inin Danıştay üyesi, 7'sinin yükseköğretim kurumlarının hukuk alanında görev yapan öğretim üyeleri ve 32'sinin de avukat olduğunu bildirdi. Tasnif Komisyonu kurulmasıyla beraber HSK'ya seçilecek 7 üyenin üç katı adayın belirlenmesi için seçime geçildi. Seçim, basına kapalı gerçekleştirildi.

SEÇİMLER 5 SAAT SÜRDÜ

Avukatlardan Songül Yazar, Şerife Taşbaşı, Ülkü Soylu, Ali Aydın Akpınar, Hamit Kocabey, Ömer Faruk Aksoy; Danıştaydan Cafer Ergen, Cevdet Erkan, Emin Sınmaz; Öğretim üyelerinden Abdülkerim Yıldırım, Ali Cengiz Köseoğlu, İlhan Üzülmez; Yargıtay'dan ise Mustafa Çavuş, Yaşar Şimşek, Yusuf Kuzu, Mehmet Ademoğlu, Mehmet Osmanoğlu, Mustafa Kurtaran, Alp Arslan, Mahmut Kaya ve Ziya Dinler aday olarak seçildi.

Şentop, yaptığı açıklama da, geçen hafta Perşembe günü ilk toplantılarını düzenlediklerini, alt komisyonun başvuru yapan aday adaylarıyla ilgili çalışma başlattığını, dün yapılan toplantıda ise alt komisyonun yürüttüğü çalışmayı değerlendirdiklerini, bugün de seçim için toplandıklarını söyledi. Şentop, TBMM'nin seçeceği 7 üye için 21 aday belirlediklerini aktardı.

Mustafa Şentop, seçilen adayların bir raporla TBMM Başkanlığı'na arz edileceğini söyleyerek, TBMM Genel Kurulu'nda 21 ismin 7'ye indirileceğini dile getirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu