Milli Tank Altay IDEF 2017'de Sergileniyor

Otokar Genel Müdürü Görgüç, "Asimetrik Harp Tankı'nı geliştirdik. Yeni versiyonda daha çok şehir içi veya meskun mahallerde görev görecek bir araç tasarladık" dedi.

Milli Tank Altay IDEF 2017'de Sergileniyor
Milli Tank Altay IDEF 2017'de Sergileniyor Harun Gürcan

Otokar tarafından, Türkiye'nin milli ana muharebe tankı olarak üretilen Altay'ın barış destek operasyonlarında kullanılmak için asimetrik muharebe koşullarına uygun olarak yeniden geliştirilen Altay Asimetrik Harp Tankı'nı (ALTAY AHT) 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarında (IDEF 2017) sergiliyor.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç projeyle ilgili olarak gerekli olan atış ve hareket testlerini başarıyla tamamladıklarını belirtti. Bu süreç içerisinde binden fazla merminin değişik senaryolarla kullanıldığını, binlerce kilometre yolu aştıklarını söyleyen Görgüç, tüm bu yapılanların çok değişik doğa ve coğrafya koşullarında yapıldığını da belirtti.

"SERİ İMALAT İÇİN HAZIRIZ"

Geride bıraktığımız 4 yıl boyunca Otokar, alt yükleniciler, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından söz konusu projenin test kısmını yürütme görevini üstlendiklerini de söyleyen Görgüç, Şubat 2017'de tüm kalifikasyon testlerinin başarıyla tamamlandığını ve Altay tankının kalifiye edildiğini söyledi. Görgüç'ün ifadeleri şu şekilde oldu "Gösterilen performans tüm dünyada bildiğimiz tanklarla en az eşdeğer, birçok yönüyle çok daha üstün. Gerek arazi kabiliyetleri gerekse çok farklı senaryolarda, farklı mermilerle hareket halinde atış kabiliyetleri tüm rakiplerinden çok farklı bir tank oldu. Ticari ve sanayileşme teklifini ağustos ayında vermiştik. Teklifimiz Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından değerlendiriliyor ve inceleniyor. Onların değerlendirmelerini bekliyoruz. Seri imalat için hazırız. Altay'ın bir an önce seri imalata geçmesi bizim için elzem. Sadece Türk Silahlı Kuvvetleri için değil, dünya orduları için de hem çok kabiliyetli hem de maliyet etkin bir ürün. Aynı zamanda kuvvetli bir ihraç ürünü. Dolayısıyla Altay'ın bir an önce üretime geçmesini bekliyoruz."

ALTAY'A KAZANDIRILAN YENİ DONANIMLAR

Altay'a (AHT) kazandırılan yeni donanımlar hakkında da bilgiler veren Görgüç, "Hem Fırat Kalkanı Harekatı'nda elde edilen tecrübelerden yola çıkarak hem de Altay'ın seri imalatındaki iddiamızı güçlendirmek adına tankın yeni bir versiyonu üzerinde çalıştık ve Altay'ın farklı bir tipi olan Asimetrik Harp Tankı'nı geliştirdik." dedi.

Son yapılan geliştirmeler sonrasında daha çok şehir içi veya meskun mahallerde görev yapacak araç tasarladıklarını söyleyen Görgüç, ortaya birtakım sensör, alt sistem ve koruma tedbirleri barındıran tank elde ettiklerini söyledi.

"Örneğin tankın iki tarafında, yandan alınacak füzelere karşı daha güçlü bir zırh, tavanda da sütre gerisinde fark edilmeden 10-15 kilometre uzağı görebileceği elektro optik bir direk bulunuyor. Bu direk üzerinde hem termal kamera hem gündüz kamerası hem de lazer mesafe ölçer var. Aynı şekilde lazer güdümlü füzeleri yanıltacak bir sisleme lançeri bulunuyor. Bu da lazer ikaz sistemiyle birlikte çalışıyor. Bunun yanı sıra atış belirleme sistemi mevcut yani ateş açıldığında nereden geldiğini belirten, içerideki personele koordinatları veren sistemlerle donatılmış bir tank. Bu tip kitler Altay için önemli. Bunların seri imalattaki Altay'a uygulanabilecek kitler olduğunu göstermek için böyle bir çalışma yaptık. Yaklaşık 5-6 aydır bunun üzerinde çalışıyorduk."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu