Fransızca Kitabında "Babam Bomba Attı" Cümlesi Tepkileri Üstüne Topladı

Belçika'da sığınmacı için açılmıi bir dil kursunda, "Babam bomba attı ve hapse düştü." ve "Hapiste sandviç yiyorum." gibi cümlelerle Fransızca öğretildiği ortaya çıktı.

Fransızca Kitabında
Fransızca Kitabında Harun Gürcan

Belçika'da sığınmacılar için verilen bir dil kursunda, "Babam bomba attı ve hapse düştü." ve "Hapiste sandviç yiyorum." gibi cümlelerle Fransızca öğretildiği ortaya çıktı.

Başkent Brüksel'in Anderlecht bölgesinde faaliyet gösteren Erasme isimli Fransızca kursunda kullanılan materyal tepkileri üstüne topladı. Flamanca yayın yapan VRT kanalına bağlı De Redactie web sitesinin yaptığı habere göre, Iraklı bir sığınmacıya ders veren Catherine Lemaire adlı kadın, alıştırma kitabındaki örnek cümleleri görünce şaşkınlığını gizleyemedi.

Lemaire'in Facebook hesabı üzerinden paylaştığı kitabın "Alıştırma 16" bölümündeki 15 cümle içerisinde, "Babam bomba attı ve hapse düştü.", "Babam horladı ve hapse düştü.", "Bana bombayı ve hapsi gösterdi." ve "Hapiste sandviç yiyorum." ifadelerinin bulunduğu görüldü.

KİTAP 3 YILDIR YAYINDA

Adı açıklanmayan Iraklı sığınmacı, bu gibi ifadelerin kitapta neden bulunduğu hakkında bir bilgi olmadığını, cümlelerin kendisine kaçtığı şiddeti hatırlattığını ifade ederken, Fransızca öğretmeni Lemaire de "Ev sahibi ülke tarafından entegrasyon amacıyla tavsiye edilen sorumlu öğretici materyal bu mu?" ifadeleriyle tepki gösterdi.

Kamu yayın kuruluşu RTBF ise kursun müdürü Bernard Delecluse'ün içeriğin bir "hata" olduğunu kabul ettiğini açıkladı. Kitabın 3 yıldır yayında olduğunu belirten Delecluse, aynı içeriği kullanmak istemediğini, yalnız her bir sınıf için her yıl yeni bir kitap hazırlamanın ve onları kontrol etmenin imkânsız olduğunu savundu. Delecluse, sorumluyu belirleme etmek için tahkîkat başlatmak istediğini açıkladı.

Bölge Eğitim Bakanı Isabelle Simonis de gazetecilere yaptığı açıklamada olay karşısında "şoke" olduğunu yalnız herhangi bir adım atmadan önce başlatılan soruşturmanın sonucunu beklemek istediğini belirtti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu