Başbakan Binali Yıldırım 'Yatırımcıları Türkiye'ye Yatırım Yapmaya Davet Ediyorum'

Başbakan Yıldırım: Türkiye, turizm açısından herhangi bir Batı ülkesi kadar güvenlidir. Çünkü terör küresel bir olaydır hiçbir ülke 'Bizde terör olmaz' diye bir şey söyleyemez.

Başbakan Binali Yıldırım 'Yatırımcıları Türkiye'ye Yatırım Yapmaya Davet Ediyorum'
Başbakan Binali Yıldırım 'Yatırımcıları Türkiye'ye Yatırım Yapmaya Davet Ediyorum' Harun Gürcan

Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere'nin başkenti Londra'daki görüşmelerinden en son gününde, yabancı yatırımcılarla bir toplantı düzenledi.

Yapılan toplantıda yatırımcılara karşı konuşan Yıldırım, Türkiye'nin, insan odaklı dış politikasında önemli yeri olan Somali'nin ele alındığı konferans için Londra'da olduğunu söyledi.

Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip eden, Türkiye'nin sunduğu iş ve yatırım imkanlarına ilgi duyanlarla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Yıldırım, toplantıya katılanlara teşekkür etti.

"TÜRKİYE, 2017'NİN İLK DÖRT AYINDA YÜZDE 7'YE YAKIN BÜYÜDÜ"

"2017'nin ilk dört aylık performansına baktığımızda ihracatımızda yüzde 7'ye yakın artış görüyoruz. Bunu makro ekonomik istikrarımıza, gerçekleştirdiğimiz yapısal reformlara, kamu maliyesindeki istikrara ve finans, bankacılık sektörünün güçlü yapısına borçluyuz. Geride kalan 10 yıl içinde Türkiye, ortalama yaklaşık her yıl 15 milyar dolardan fazla yatırımı ülkeye çekmeyi başarmıştır. 16 Nisan 2017'de, Türkiye'nin daha etkin, verimli bir yönetim sistemine sahip olmasını öngören anayasa değişikliği de gerçekleşmiş ve anayasa değişikliği halkımız tarafından onaylanmıştır. Önümüzdeki dönemde ekonomide kapsamlı, yapısal reformlara, büyük altyapı projelerine hız kesmeden devam edeceğiz. Hayata geçirdiğimiz yapısal reformların katkısıyla güçlenen ekonomimiz, bize yeni hedefler koymamızı öngörüyor. Cumhuriyet'in 100'üncü yılına, 2023'e giderken gayrisafi milli hasılada ülkemizin konumunu yükseltmek, ekonomimizi katma değer üreten yatırımlarla güçlendirmek belirlenen hedefler arasındadır."

İngiltere Başbakanı Theresa May'in, ocak ayında Türkiye'ye ziyarette bulunduğuna ve ziyareti sırasında önemli anlaşmaların imzalandığını hatırlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

"İkili ticaret hacmimizi kısa süre içinde 20 milyar dolara çıkarmayı hedefledik. Birleşik Krallık halen Türk ihraç malları için Avrupa'da ikinci ve en büyük pazar konumundadır. Bugün Birleşik Krallığın en büyük beyaz eşya üreticisinin bir Türk firması olmasından gurur duyuyoruz. Zira Birleşik Krallığın otobüs ve minibüs ithalatının yüzde 30'u, konfeksiyon, hazır giyim ile televizyonların yüzde 10'u Türkiye'den gelmektedir. Benzersiz coğrafi konumu, dinamik ekonomisi, güçlü finans sektörü, genç nüfusuyla Türkiye de İngiliz yatırımcıları için ciddi imkanlar sunmaktadır. Bugün ülkemizde faaliyet gösteren yaklaşık 3 bin İngiliz firmasının 2002'den beri Türkiye'deki yatırım tutarı 10 milyarı aşmıştır. Bu noktada Birleşik Krallık'la Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin bu düzeye erişmesinde Avrupa Birliği ile mevcut gümrük birliğinin önemli katkısı olmuştur."

"HEPİNİZİ TÜRKİYE'YE YATIRIM YAPMAYA DAVET EDİYORUM"

Başbakan Yıldırım, yatırımcılara Türkiye'ye yatırım çağrısında bulunduğa konuşmasında, "Ekonomik ilişkilerimizin esasen çok önemli boyutunu da turizm oluşturmaktadır. Önemli bir potansiyel sunan bu sektörün çok iyi değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Birleşik Krallık Türkiye'nin en çok turist gönderen ülkeler sırasında Avrupa'da hep ilk üçte yer almıştır. Son dönemde İngiliz turistlerin sayısında düşme yaşanmışsa da bu durumun geçici olduğunu düşünüyoruz." dedi.

Sivil havacılık güvenliğiyle ilgili olarak iki ülke makamları arasında karşılıklı çalışmaların devam ettiğini belirten Yıldırım, sektörün sunduğu fırsatları değerlendirmek, olumsuz yönde giden eğilimi doğru yöne çevirmek bakımından iş adamlarından ve yatırımcılardan katkı beklediklerini söyledi.

Yıldırım, "Türkiye, turizm açısından herhangi bir Batı ülkesi kadar güvenlidir. Çünkü terör küresel bir olaydır, hiçbir ülke 'Bizde terör olmaz' diye bir şey söyleyemez. Onun için terörle mücadelede küresel iş birliği önem kazanmaktadır. Yatırırsanız kazanırsınız. Hepinizi Türkiye'ye her alanda yatırım yapmaya davet ediyorum. Türkiye ve İngiltere firmaları ve diğer küresel firmalar güçlerini birleştirerek yakın coğrafyamızdaki birçok ülkede mevcut yatırım ve iş imkanlarını geliştirebilir." değerlendirmesinde bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu