Dikkat Hastalık Kapınızı Çalabilir

Baharın gelmesiyle beraber sıcaklıktaki ani iniş çıkışlar ve doğanın uyanma döneminde yer değiştiren polenler, bahara özgü hastalıklara yol açabilir.

Dikkat Hastalık Kapınızı Çalabilir
Dikkat Hastalık Kapınızı Çalabilir Harun Gürcan

Polen ve alerji mevsimi olarak bilinen bu aylarda, alınacak ufak tedbirlerle baharın tadını çıkarmanız mümkün. Mevsim geçişlerinde hastalıklara yakalanmamak için tedbirli olmak gerekiyor.

Mevsim geçişlerinde sürekli değişen hava şartları, günlük hayatımızı etkileyeceği gibi yorgun hissetmemize de neden olur. Aynı zamanda polen mevsimi olarak bilinen bu aylar, dikkat edilmezse çoğu hastalığın da habercisidir. Özellikle kronik hastalıkları ve alerjisi olan bireyleri etkileyen polenler, daha fazla şubat - mayıs aylarında kendini gösterir. Polenler, toplum arasında saman nezlesi olarak bilinen alerjik rinit ve astım hastalıklarını bu mevsimlerde tetikleyeceği gibi şikâyetleri de artırabilir.

ÜST SOLUNUM YOLU HASTALIKLARINA DİKKAT EDİN!

İlkbaharda havaların ani ısınması ve soğuması solunum yolları hastalıkların artmasına yol açmaktadır. Bademcik iltihabı, farenjit, sinüzit ve orta kulan bulaşmalarının yanısıra ateş, boğaz ağrısı, öksürük, geniz akıntısı gibi şikâyetler kendini hissettirir. Isı değişimini dikkate alarak mevsime uygun kıyafetlerin tercih edilmesi gerekirken, düzenli  ve sağlıklı beslenmek, korunmak için önemli adımlar arasındadır. Günde 2 litre su tüketimi ve düzenli uyku, ek tedbirler arasında yer alabilir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu