ABD, Avrupa'yı ve Japonya'yı 'Trumponomics' Üzerine Güvence Altına Alamadı

Amerika Birleşik Devletleri Cumartesi günü dünyanın diğer zengin ekonomileri Başkan Donald Trump'in politika planlarına alıştı ancak Avrupa ve Japonya, Washington'un değişimi konusunda endişe içinde kaldığını söyledi.

ABD, Avrupa'yı ve Japonya'yı 'Trumponomics' Üzerine Güvence Altına Alamadı
ABD, Avrupa'yı ve Japonya'yı 'Trumponomics' Üzerine Güvence Altına Alamadı Harun Gürcan

Amerika Birleşik Devletleri Cumartesi günü dünyanın diğer zengin ekonomileri Başkan Donald Trump'in politika planlarına alıştı ancak Avrupa ve Japonya, Washington'un değişimi konusunda endişe içinde kaldığını söyledi. Yedi ülke grubunun yetkilileri, Trump'in koruma programını canlandıracağı ve bankacılık reformu ve iklim değişikliği gibi konulardaki küresel yaklaşımı geri alacağından korktuğu planları hakkında daha fazla bilgi almak isteyen Güney İtalya'da bir araya geldi. ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin ABD'nin ticaretin özgür ya da adil olmadığını düşündüğü takdirde korumacı olma hakkını sakladığını söyledi.

'KORUMACI İSTEMİYORUZ'

Mnuchin, "korumacı olmak istemiyoruz ama ticaret hakkının özgür ve adil olmadığına inandığımız ölçüde korumacı olma hakkımızı saklıyorum. Yaklaşımımız daha dengeli ticaret içindir ve insanlar bunu duymuşlardır" dedi. Iki günlük toplantı bitti."Dediğim gibi, bugün insanlar benimle vakit geçirmek ve cumhurbaşkanını dinleme ve ekonomik mesajımızı duyma fırsatı buldular" dedi. G7 ülkelerinden diğer bakanlar, görüşlerini paylaşmadıklarını açıkça belirttiler. Fransız Maliye Bakanı Michel Sapin gazetecilere verdiği demeçte, "Diğer altı ülke de ABD yönetiminin temsilcilerine açık ve bazen de doğrudan doğruya aynı uluslararası işbirliği ruhuyla devam etmek gerektiğini söyledi."

'ABD MERKEZ BANKASI FAİZ ORANLARI BELİRSİZ'

Bank of France Valisi Francois Villeroy de Galhau, yaklaşık on yıl önce başlayan mali krizin ardından yıllarca yavaşlayan büyüme sonrasında küresel ekonominin toparlanmasıyla ilgili olarak G7'de iyimserliğin "hafif bir esintisi" olduğunu söyledi. Ancak Cuma günü Japonya Maliye Bakanı Taro Aso tarafından yapılan yorumları yansıtan ABD politikasının yönlendirilmesi konusundaki belirsizliğin devam etmesi bir risk oluşturduğunu da belirtti. Aso, "Ekonomik refaha katkıda bulunduğu için serbest ticarete destek olmamalıyız" dedi. Avrupalı ​​G7 yetkilileri, ABD'nin "adil ticaret" ile ne anladığını kimsenin bilmediğinden ve adalet yaratmanın tek yolunun, çok taraflı bir çerçeve olan Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uymak olduğunu iddia ediyor. Ayrıca, ABD'nin ticareti ikili olarak dengelemek yönündeki talebinin ekonomik açıdan uygun olmadığını çünkü ticaret açıkları ve artılar ancak küresel bağlamda analiz edilebilir olduğunu söylüyor. Japonya'nın önde gelen bir maliye bakanlığı yetkilisi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ABD Merkez Bankası'nın faiz oranlarını ne kadar hızla artıracağı konusundaki belirsizliklerin devam ettiğini ancak en büyük soru işaretinin, ABD ekonomisinin iyileşmesi için harcanabilecek vergi indirimleriyle ilgili olduğunu söyledi. Trump, ABD kurumsal gelir vergisi oranını düşürmeyi ve çokuluslu şirketlere eve gelen yurtdışı kârlarında ciddi bir vergi indirimi önermeyi teklif etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu