Ordululara Müjde "Şehir Hastanesi Yapılacak"

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, kent hastanesinin, Botanik Park'ın olduğu yere inşaa edilmesi konusunda açıklamalarda bulundu.

Ordululara Müjde
Ordululara Müjde Harun Gürcan

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, yapılacak olan yeni projeyle ilgili olarak, "İçinde birçok hatayı barındıran ve aylık sadece işletme maliyeti 200 bin lira olan Botanik Park'ın yerine 700 milyon liralık dev bir projenin hayata geçirilmesi bana göre de mantıklı bir karar." dedi.

BOTANİK PARK İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Botanik Park'ın Ordu Büyükşehir Belediyesine devir edilmesiyle alakalı olarak sadece işletmeci durumunda olduklarını ve konunun müdahillerinden biri olmadıklarını belirten Yılmaz, şunları söyledi:

"Bilindiği üzere Botanik Park, Ordu Büyükşehir Belediyesinin kuruluş sürecinden önce başlamış ve büyükşehir kurulduktan sonra Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından sadece işletmesi yapılmak üzere Ordu Büyükşehir Belediyesine devredilmiş bir projedir. Bu proje sadece elektrik sistemine 4 milyon lira harcanmış, 12 milyon liraya mal olmuş bir projedir. Ekstra olarak bu harcamanın dışında 4,5 milyon liraya çiçekler, ağaç fidanları ve bitki çeşitleri ilave edilmesi gerekiyordu."

YÜKLENİCİ FİRMA HALA DAVALIK

Adı geçen projeyi devir alınmasının ardından bazı itirazlarının olduğunu da belirten Yılmaz, "Çünkü projeden kaynaklı eksiklikler vardı. Devraldıktan sonra burada çalışmalar yapmak zorunda kaldık. Sulamadan kaynaklı olarak mevcut toprak özelliğini yitirmiş durumda. Buranın sadece aylık işletme maliyeti 200 bin lirayı buluyor. Bu çok ciddi bir rakam. Zaten projeyi yürüten yüklenici firma ile Orman Genel Müdürlüğü halen davalı durumdalar." diye konuştu.

Yılmaz, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın, Ordu'ya yaptığı ziyaret sonrasında mevcut Ordu Devlet Hastanesini incelerken düşünülen şehir hastanesinin, Botanik Park'ın olduğu yere yapılması konusunun gündeme geldiğini söyleyerek "Sağlık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığımız buranın devriyle ilgili mutabakata varmışlar. Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak bizim burayla ilgili müdahil olma durumumuz söz konusu değil." ifadesini kulandı.

MALİYETİ 700 MİLYON LİRA

Yapılması planlanan kent hastanesinin, 700 milyon liraya yapılacak devasa bir proje olduğuna dikkati çeken Yılmaz, şöyle devam etti:

"Böylesine büyük bir yatırım için buranın yer olarak düşünülmesi kadar doğal bir durum yok. Zaten Bakanlık nihai kararı vermiş. Bu saatten sonra tüm sorumluluk Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Milli Emlak Genel Müdürlüğünde. Mevcut Devlet Hastanesi ile Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi toplam 50 dönümlük bir alanda hizmet veriyor. Yapılacak şehir hastanesi ise 250 dönümlük bir alanda hizmet verecek. Yeni yapılacak olan, her iki hastanenin yerine hizmet verecek. Projeye göre her biri özel 800 yataklı olacak. Gerekirse yatak sayısı bin 200'e çıkarılabilecek."

DEVLET TARAFINDAN İŞLETİLECEK

Şehir hastanesinin özel sektör tarafından değil devlet tarafından işletileceğini söyleyen Yılmaz, şehir hastanesinin çalışan personelin kamu görevlisi olacağını, yalnızca hastaneyi inşa eden firmaya hastane gelirlerinden belli bir oranda pay verileceğini söyledi.

Yılmaz, Ordu açısından bakıldığında Botanik Park'ta problemlerin çok olduğunu dasöyleyerek "Şehir hastanesi ise eksikliği hissedilen 700 milyon liralık dev bir proje ve bir ihtiyaç. İçinde birçok hatayı barındıran ve aylık sadece işletme maliyeti 200 bin lira olan Botanik Park yerine 700 milyon liralık dev bir projenin hayata geçirilmesi bana göre de mantıklı bir karar." dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu