Alman Turistler Antalya'dan Vazgeçmedi

AKTOB Başkanı Yağcı, "Almanların tatil tercihinde Antalya hala yerini koruyor." dedi.

Alman Turistler Antalya'dan Vazgeçmedi
Alman Turistler Antalya'dan Vazgeçmedi Harun Gürcan

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, "Almanların tatil tercihinde Antalya hala yerini koruyor. Alman pazarı her ne kadar 2014-2015'e göre eksilerde olsa da geçen sene nisan ayına baktığımızda Almanya pazarında artış görünüyor." dedi.

ALMAN PAZARININ ARTMASI BEKLENİYOR

Kemer ilçesinde Beldibi Mahallesi'ndeki bir otelde yapılan aylık olağan toplantıdaki sunumunun sonrasında gazetecilere açıklama yapan Yağcı, mart ayı sonuna kadar Avrupa pazarında düşüşlerin devam ettiğini yalnız nisan ayıyla başlayan sezonun sonrasında Ruslardan büyük bir talep olduğunu ifade etti. Rus pazarındaki talep artışının 2015 rakamlarını geçtiğini ifade eden Erkan Yağcı, Almanya pazarında da tatillerin nisan ayına denk gelmesiyle alakalı olarak bu yıl ilk defa Antalya'daki Alman turistlerde yüzde 2'lik bir artış yaşandığını açıkladı.

Yağcı, temennilerinin Almanya pazarındaki artışın devam etmesi yönünde olduğuna dikkat çekerek, "Mayıs-Temmuz arası yüksek sezonda bu pazardaki artışın devam etmesini istiyoruz. Rus misafirlerin güçlü şekilde Antalya'ya geldiğini görüyoruz. Nisanda başlayan bu büyümeyi, mayıs ve sonrasında da umut ediyoruz. Genelde Almanya'daki okulların tatil olması nisan ayına denk geldi. Şunu gördük ki Almanların tatil tercihinde Antalya hala yerini koruyor. Alman pazarı her ne kadar 2014-2015'e göre eksilerde olsa da geçen sene nisan ayına baktığımızda Almanya pazarında artış görünüyor." diye konuştu.

RUS PAZARI 2015'İ GEÇTİ

Rus pazarından ciddi beklenti içerisinde olduklarını da belirten AKTOB Başkanı Yağcı, şöyle devam etti:

"2016'ya kıyasla çok ciddi bir artışımız var. Hedefimiz 2015 rakamlarını geçip, 2014 rakamlarına ulaşmak. Bu da 3-3,5 milyon civarında Bir Rus misafiri Antalya'da ağırlamak anlamına geliyor. Bunu ne kadar gerçekleştirirsek, o kadar iyi olur. Antalya dünyada en fazla turist ağırlayan 12'nci şehir. Bu güçlü pozisyonumuzu korumak istiyoruz. Bunun için Alman ve Rus pazarı çok önemli."

Yağcı, ilk veriler ele alındığı zaman geçen seneye kıyasla bir büyümenin söz konusu olduğunu söyleyerek, bu büyümenin eksenindeki Rusya pazarının da büyümeye devam ettiğini kaydetti.

Türkiye'nin petrolünün olmadığını ancak turizminin olduğuna dikkati çeken Erkan Yağcı, geçen seneyi unutup, bu yıl turizmde Türkiye'nin var olduğunu hissettirmek istediklerini anlattı.

HEDEF TURİST SAYISINI ARTTIRMAK

Rusya'da gerçekleştirilecek olan Türkiye Festivali'ne AKTOB olarak katılım göstereceklerini de hatırlatan Yağcı, şöyle konuştu:

"Çok önemli bir aktivite. Türkiye, Moskova'nın göbeğinde tanıtım yapacak. Özellikle böyle sıkıntılı dönemlerde tanıtım ve algı çalışmaları yapmak önemli. Türkiye'nin ve Antalya'nın adını hafızalarda tutmak çok önemli. Heyecanlıyız ve festivali bekliyoruz. Türkiye'nin turizm geliri 2016'ya göre yüzde 30 azaldı. Bu azalma fiyatlarla ilgili. Çünkü direkt gelire yansıyor. Türkiye, 2016'da çok sıkıntılı bir dönemden geçti. Jeopolitik, ekonomik ve siyasi gelişmeler turizmi çok fazla etkiledi. Türkiye'de 41 milyon misafir ağırlamıştık. Bu daha sonra 32 milyona düştü. Antalya'da ise 12 milyondan 6,5 milyona düştü. İnsan sayısı azalınca gelir de düşüyor. 2017 ve sonrası için hedefimiz, turist sayısını tekrar artırmak. Belli bir talebi yarattıktan sonra fiyatı artırmak. Bu kolay olmayacak. 2-3 yıl içerisinde gelirimizi de artırma durumuna gelmemiz lazım."

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu