Bayburtlu Öğrenciler Görme Engelliler İçin Kıble Bulucu Cihaz Yaptı

Bayburt'ta lise öğrencileri, görme engellilerin kendi başlarına kıbleyi bulmaları için cihaz geliştirdi.

Bayburtlu Öğrenciler Görme Engelliler İçin Kıble Bulucu Cihaz Yaptı
Bayburtlu Öğrenciler Görme Engelliler İçin Kıble Bulucu Cihaz Yaptı Harun Gürcan

Bayburt Fen Lisesi 11. sınıfda öğrenim gören öğrencilerden Kerim Köse ile Buğra Yazıcıoğlu, 4006 TÜBİTAK Yıl Sonu Bilim Fuarı çerçevesinde "Namaz Özümsün Gören Gözümsün" adlı proje hazırladı. Öğrenciler, proje yapılacak olan proje çerçevesinde görme engelli vatandaşların her nerede olursa olsun kimseden destek almadan kıble yönünü bulmasını sağlayan cihaz yaptı.

GÖRME ENGELLER İÇİN KABARTMALAR YER ALACAK

Genç beyinlerden Kerim Köse, görme engellilerin başka birisinden yardım almaksızın bazı işleri yapabilmeleriyle ilgili fikir edinerek hareketle projeye adım attıklarını söyledi. Bu düşünceyle yola çıkarak küçük bir cihaz geliştirdiklerini ifade eden Köse, cihaz sayesinde görme engelli bireylerin tüm illerde kıble yönünü hiç kimsenin yardımı olmadan bulabileceğini açıkladı.

Köse, cihaz üzerinde, görme engellilerin kullanımı için kabartmalar yer aldığını belirterek şöyle konuştu:

"Cihazı açtığımızda önce plaka koduna göre bulunduğumuz ili seçiyoruz. Sonra diğer bir tuşa basarak cihazın bize verdiği sesli komutla sağa ya da sola doğru dönüyoruz. Cihaz bizim hareketlerimizle bu şekilde kıble yönünü tespit ediyor. Bu şekildeki komutlarla kıbleyi bulunca yine sesli olarak 'Kıbledesiniz' uyarısı veriyor."

SESLİ KOMUTLADA ÇALIŞABİLECEK

Açıp kapatma işlemi için kabartma tuşlarla eklenen cihazın geliştirilerek sadece kişinin sesli komutlarıyla da çalışabileceğini anlatan Köse, şunları söyledi:

"Sesli komut sistemiyle dokunmadan, örneğin 'Bayburt'tayım kıbleyi bulmak istiyorum.' denildiğinde cihaz bu şekilde kıbleyi bulur ya da 'Ben buraya gitmek istiyorum' dediğinizde içindeki GPS ile beraber koordinatları bulur. Oraya gidinceye kadar 'Sağa dön, sola dön' gibi komutlarla yine çalışabilir."

Kıble yönünün, cihaz içindeki GPS cihazı yardımıyla bulunabileceğini ifade eden Köse, bu GPS'e farklı koordinatlar girilerek farklı yerleri, farklı yolları bulma konusunda engelli bireylere yardımcı olunabileceğini açıkladı.

Köse, daha önce de kıbleyi gösteren seccadelerin tasarlandığını ancak bunların görme engelli bireylere hitap etmediğini kaydetti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu