Ambarlı Limanında 5 Konteyner Kaçak Sigara Yakalandı

Ambarlı Limanında Mısır'dan gelen 5 konteyner içerisinde yaklaşık 3 milyon paket kaçak sigara yakalandığını belirtti.

Ambarlı Limanında 5 Konteyner Kaçak Sigara Yakalandı
Ambarlı Limanında 5 Konteyner Kaçak Sigara Yakalandı Harun Gürcan

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yayınladığı yazılı açıklamaya göre, Tüfenkci, Ambarlı Limanı'nda yaklaşık 3 milyon paket kaçak sigaranın ele limandan geçişini engelleyen ekipleri kutladı. Konteyner ve Liman Takip Sistemi'nin meyvesinin ilk aydan alındığına değinen Tüfenkci, 2017 yılı sonunda başladıkları sistemi tüm limanlarda kullanmayı amaçladıklarını ifade etti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, sistemle Türkiye'ye girişi sağlnan eşyanın limana gelişinden ayrılışına kadar gerçekleştirilen tüm işlemlerin gümrük idaresi sistemi tarafından elektronik ortamda takip edilmesini amaçladıklarını belirtti.

ZAMAN VE MALİYET AVANTAJI SAĞLANIYOR

Söz konusu sistemle beraber gümrük denetimlerinin etkinliğinin artırıldığına da değinen Tüfenkci, limanda gerçekleştirilen işlemlerin hız kazanmasıyla beraber firmalara zaman ve maliyet avantajı sağlandığını ifade etti. Tüfenkci, "Konteyner ve Liman Takip Sistemi konteyner trafiğinin yaklaşık yüzde 60'nı oluşturan Mersin Limanı, Ambarlı Gümrük Müdürlüğüne bağlı limanlar ve Gemlik Gümrük Müdürlüğüne bağlı limanlarda uygulanıyor." değerlendirmelerinde bulundu.

Konteyner ve Liman Takip Sistemi, Ambarlı Gümrük Müdürlüğü'ne bağlı limanlarda bir ay önce uygulanmaya geçti. Mısır'dan gelen 5 adet konteynerin liman kapısı çıkış fişlerinin sahte olacağından şüphelenen Gümrük Muhafaza ekipleri, konteynerleri X-Ray taramasından geçirdi. Konteynerlerin oto yedek parçası taşıdığı bilgisi alınmıştı fakat yapılan aramalar sonucunda sigarayla dolu olduğu tespit edildi. Bu geliştirilen sistem sayesinde 5 konteyner dolusu yaklaşık 3 milyon paket kaçak sigara ele geçirildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu