Bu Elbise Skandala Sebep Oldu

İsrail'in aşırı sağcı Kültür Bakanı Miri Regev'in, 70. Cannes Film Festivali'nin açılışında giydiği kıyafet, Müslümanların tepkisini çekti.

Bu Elbise Skandala Sebep Oldu
Bu Elbise Skandala Sebep Oldu Harun Gürcan

İsrail'in aşırı sağcı Kültür Bakanı Miri Regev'in, 70. Cannes Film Festivali'nin açılışında giydiği kıyafet, Müslümanların tepkisini üzerine toplamayı başardı.

Regev'in Filistinlilerin ve diğer Müslümanların kutsal düşüncelerini ve duygularını tahrik edecek biçimde, alt kısmında İsrail işgali altında bulunan kutsal Kudüs kentine ait panoramik bir fotoğrafın bulunduğu giysisi, sosyal medyada çok sayıda tepki aldı.

Fotoğrafın kolajları yapılarak yapılan paylaşımlarda, elbisenin Kudüs fotoğrafı olan bölümüne Batı Şeria'yı ikiye bölen duvarın resmi konularak, Filistinlilerin içinde bulunduğu izolasyona dikkat çekildi.

Başka bir kolajda ise Gazze şeridinin bombalanmasına dair bir fotoğraf giysinin o kısmına konuldu.

Sosyal medyada İsrail'in Kudüs'ü işgalini eleştiren birçok benzer fotoğraf paylaşım rekorları kırdı.

Gelecek hafta İsrail'de Kudüs'ün işgalinin 50. yılı kutlamaları yapılacak

KUDÜS'ÜN TARİHİ

Kudüs, 1516'dan itibaren 400 yıl boyunca Osmanlı himayesi altında kaldı. Osmanlı toprağı olan Filistin, 16 Mayıs 1916'da İngiltere ile Fransa arasında yapılan ve Ortadoğu'nun paylaşılmasını öngören gizli Sykes-Picot Anlaşması ile İngiltere'ye verildi.

İngiltere, Filistin'de bir Yahudi devleti kurulmasını öngören Balfour Deklarasyonu'nu (1917) yayımladı. Deklarasyona göre diasporada yaşayan Yahudiler, Filistin'e göç etmeye başladı. Yahudilerin Filistin'e gelmesiyle Araplar ile Yahudiler arasında problemler başladı. İki toplum arasındaki çatışmaların büyümesi üzerine Birleşmiş Milletler (BM) problema el attı.

BM, 29 Kasım 1947 tarih ve 181 sayılı kararıyla Filistin'in, uluslararası rejim ile yönetilmesini kabul etti. Bu karara göre Kudüs, statüsü ayrı ve kimseye ait olmayan, BM tarafından yönetilecek uluslararası bir kent olarak belirlendi.

Kudüs, İsrail'in kurulduğu 1948 yılından sonra yavaş yavaş işgal edildi. İsrail, 1967 Arap-İsrail Savaşı ile Kudüs'ü tamamıyla işgal etti. BM Güvenlik Konseyi 1968 tarih ve 252 sayılı kararıyla İsrail'in Kudüs'ün statüsünü değiştirmek için attığı adımları "geçersiz" ve "yasadışı" ilan etti. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu