Facebook'a Para Cezası

AB, Facebook'a WhatsApp'ın satın alınması sürecinde hatalı ve yanıltıcı bilgi verdiği için 110 milyon avro para cezası verdi.

Facebook'a Para Cezası
Facebook'a Para Cezası Harun Gürcan

Avrupa Birliği (AB), WhatsApp programının satın almasıyla ilgili sürecinde yanlış ve yanıltıcı bilgiler verdiği için Facebook’a 110 milyon avro para cezası verdi.

AB Komisyonu, Facebook şirketine WhatsApp'ın satın alınmasıyla ilgili geçen sürede sağladığı bilgilerin yanlış, hatalı ve yanıltıcı olduğu sebebiyle para cezası verildiğini belirtti.

Facebook, WhatsApp programını 2014 yılında aşağı yukarı 22 milyar dolara satın almıştı. Şirket, WhatsApp’ı satın aldığında AB düzenleyici kurumuna şahsi verileri toplamayacağı, iki şirket arasında paylaşım yapmayacağı ve kullanıcı hesaplarını birleştirmeyeceğiyle ilgili taahhütlerde bulunmuştu. Fakat, WhatsApp ağustos ayında gerçekleştirdiği politika değişikliğiyle beraber telefon numaraları, profil isimleri gibi çeşitli kullanıcı verilerini ana firma Facebook'la paylaşmaya başlamıştı.

DÜZENLEMELERE AYKIRI DAVRANDIĞI SEBEBİYLE 

AB Komisyonu, geçtiğimiz aylarda Facebook'a 2014 yılındaki birleşme değerlendirmesi sürecindeki ilk açıklamalarının tam tersi yönde hareket ettiği ve AB düzenlemelerine aykırı davrandığı gerekçesiyle resmi suçlama yöneltmişti.

Facebook'un AB Komisyonu'na verdiği cevapların ve yaptığı açıklamaların yeterli görülmemesiyle şirkete 110 milyon avro para cezası uygulanması kararlaştırılmış oldu.

Avrupa'da faaliyet gösteren büyük ölçekli şirket birleşmeleri ya da satın almalarını denetlemek AB Komisyonu yetkileri arasında yer alıyor. AB Komisyonu, bu incelemelerde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu