Fazla Kilo Felç Nedeni Olabilir

Aşırı kilolu insanların, metabolik olarak sağlıklı olsalar bile kalp rahatsızlıklarına yakalanma ve felç olma riskinin yüksek olduğu belirlendi.

Fazla Kilo Felç Nedeni Olabilir
Fazla Kilo Felç Nedeni Olabilir Harun Gürcan

Aşırı kilolu insanların, metabolizma yönünden sağlıklı olsalar bile kalp rahatsızlıklarına yakalanma ve felç olma riskinin yüksek olduğu açıklandı.

BBC'nin yaptığı habere göre, İngiltere'deki Birmingham Üniversitesinden bilim adamları, Portekiz'de düzenlenen Avrupa Obezite Kongresi'nde 1995-2015 yıllarında 3,5 milyon kişiyi incelendiklerini belirtti.

Araştırmacılar, çalışmanın en başında aşırı şişman olan ve kalp rahatsızlığı, hipertansiyon, yüksek kolesterol ya da diyabet belirtisi görülmeyen kişileri takip ettiklerini ifade etti.

İngiliz bilim insanları, aşırı şişman yalnız metabolik olarak sağlıklı olan kişilerin kalp rahatsızlığına, felce ve kalp yetmezliğine gibi rahatsızlıklarla karşı karşıya kalma riskinin normal kilodaki kişilere göre daha yüksek olduğunu söyledi.

Araştırmacılar, aşırı şişman kişilerin, tansiyon ve kan şekeri gibi metabolik değerlerinin tavsiye edilen limitlerde olduğu sürece ekstra ağırlığın zararlı olmayacağı yönündeki "kilolu ancak zinde" teriminin gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

İngiliz Kalp Vakfında görevli Dr. Mike Knapton, fazla kilolu olmanın tansiyonu ya da kolesterolü yükselttiği için kalp krizi geçirme ve felç olma oranını artırdığını dile getirdi.

Çalışmanın sonucunun ciddiye alınması gerektiğinin önemini vurgulayan Knapton, fazla ya da aşırı kilolu insanların sağlıkları her açıdan yerinde olsa bile kalp rahatsızlığı geçirme risklerinin yüksek olduğunu vurguladı.

Knapton, "Sadece fazla kilolu olmak bile sizi kalp krizi geçirme ve felç olma tehlikesiyle karşı karşıya getirir." dedi.

Birmingham Üniversitesinden Dr. Rishi Caleyachetty de sağlık uzmanlarının, metabolik anormalliklerin varlığına bakılmaksızın aşırı kilolu kişilerin kilo denetimine öncelik vermesi gerektiğine işaret etti.

Caleyachetty "Metabolik olarak 'sağlıklı obezite' denilen şey aslında o kadar da sağlıklı değil." dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu