Görme Engelliler İçin e-YDS Fırsatı

Eğitimde Görme Engelliler Derneğince (EGED), ÖSYM'nin düzenlediği Elektronik Yabancı Dil Sınavı'na (e-YDS) görme engellilerin de girebileceği bildirildi.

Görme Engelliler İçin e-YDS Fırsatı
Görme Engelliler İçin e-YDS Fırsatı Harun Gürcan

ÖSYM ile beraber, sistemin ekran okuyucu programlara uyumu konusu ile ilgili 10 ay süren bir çalışma yapıldığını bildirilen açıklamada, çalışmaların belli aşamaya geldikten sonra iki defa aşağı yukarı 20 görme engelli ile Ankara'da deneme sınavlarının düzenlendiği ve katılımcıların geri bildirimlerinin alındığı açıklandı.

Açıklamada, "ÖSYM tarafından e-YDS müracaat kılavuzunda yapılan değişikliklerle beraber engelli adayların bu sınava girmelerinde hiçbir engel kalmadı. Artık isteyen engelli bir aday, 2017/e-YDS/5 ile beraber dilediği zaman sınava müracaat yapabilecek." bilgisi paylaşıldı.

ALT YAPI GELİNCEYE KADAR SINAVLAR ANKARA'DA

Ekran okuyucu program ya da ekran büyüteci ile sınava girecek görme engellilerin diğer illerde alt yapı sistemi kuruluncaya kadar sınavlara Ankara'da gireceği belirtilen açıklamada, "Görme engelli adayların sınava girmeden önce "http://esinav.osym.gov.tr/deneme" internet adresindeki deneme sınavı programını incelemelerini tavsiye ediyoruz. Bu sınav ile beraber görme engelli adaylar, ilk defa ulusal bir merkezi sınava ekran okuyucu ya da ekran büyütme programı ile katılabilecek. Dolayısıyla geldiğimiz aşama, görme engelli adayların bütün sınavlara bilgisayar ortamında girebilmesinin önünü açacak devrim niteliğinde bir kazanım." değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamada e-YDS 2017/5 için son müracaat tarihinin 18 Mayıs, sınav tarihinin ise 27 Mayıs olduğu hatırlatıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu