İkinci El Araç Satışı Yapanlar Dikkat

Bakan Tüfenkci, 2. el araçlarla ilgili düzenlemeyi tamamladıklarını ve Başbakanlığa sevk ettiklerini açıkladı. Tüfenkci, "Satıcıları ve tüketicileri güvence altına alan bir düzenleme yaptık." dedi.

İkinci El Araç Satışı Yapanlar Dikkat
İkinci El Araç Satışı Yapanlar Dikkat Harun Gürcan

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Habertürk Tv'de gündeme dair önemli açıklama yaptı. Bakan Tüfenkci, 2. el araçlar ile ilgili düzenlemeyi bitirdiklerini ve Başbakanlığa sevk ettiklerini belirtti. Tüfenkci, "Satıcıları ve tüketicileri güvence altına alan bir düzenleme yaptık." dedi.
Bakan Tüfenkci'nin konuşmasından en önemli ayrıntılar şu şekilde:

HAL KANUNU DEĞİŞİYOR

"Bu sebze meyve işininin ticaretini yapan kişilerin güçlenmesine dair bir takım kararlar alacağız. Üreticinin pazarlayacağı bir sistemi oluşturmak istiyoruz. Üretici birlikleri aracılığı ile yeni ambalajlama tesisleri kurma konusu ile ilgili destekliyoruz. Ayrıca soğuk hava depolama, soğuk hava zinciri için de teşvikler veriyoruz. Ayrıca hallerde de soğuk hava zincirlerine, semt pazarlarına teşvik veriyoruz. Bildiğiniz gibi Ürün İhtisas Borsası'nı kurduk. Artık lisanslı depolara konulan ürünler o borsada işlem görecek."

EKMEK FİYATLARI

"Ekmek fiyatlarında son noktayı cumartesi koyacağız. Ekmek fiyatlarının gerçekçi olmasını istiyoruz. Maliyet neyse onun üzerine kâr payı koyarak fiyatlandırma yapılmasını istiyoruz."

İKİNCİ EL ARAÇLARA DÜZENLEME

"İkinci el araçlarda düzenlemeyi bitirdik ve dün itibariyle Başbakanlığa sevk ettik. Bugüne kadar 1 milyon 722 bin 266 araç ikinci el araç satılmıştır. Yüzde 5.7 oranında artış olmuştur.
Bu piyasada bir başıboşluk var. Özellikle satıcıları ve tüketicileri güvence altına alan bir düzenleme yapacağız. Öneriler doğrultusunda ikinci el motorlu kara taşıtlarının satışı ile ilgiliki yönetmeliği Başbakanlığa sunduk. Vergi kayıplarının önüne geçmek, hangi vasıflardaki insanlar bu işi yaparlar yönetmelikle onu ifade etmeye çalıştık. Araç temiz diye belirtildiyse bunun garantisini vermek zorunda."

EN FAZLA 3 ARAÇ SATILACAK

"Bu işin ticaretini yapmayan bir vatandaşsanız alıp satabileceğiniz araç sayısı 3 olmalı. Daha fazla alıp satıyorsan bu işin ticaretini yapıyorsun demektir. Kayıtdışılığı engellemek gerekiyor. Ekspertis raporu alma zorunluluğu getirdik. Raporu isteyip ona göre fiyatlandırma yapabileceksiniz. Esnaf ve sanatkarlara yetki belgesi alma şartı getiriyoruz. Kaçakçılık, hırsızlık gibi bu tip suçlardan ceza almışsanız araç satışı eğitimini alamayacaksınız.
Taşıt teslim düzenleme şartı getiriyoruz. Araçların tanıtım kartı olacak. Eğer bu araç hasar görmüşysa hasar görmüş olarak belirtilecek. Çünkü satan adam garanti vermeli. Merdiven altlarında sokak aralarında belli bir fiziki şartı taşıyan yerlerde bu satışın yapılmaması gerekiyor.

"TAŞIT BEDELLERİ ELEKTRONİK SİSTEM ÜZERİNDEN ÖDENEBİLECEK"

"Açık otoparklarda da satış yapılıyor. Oraların düzenlenmesi, güvenlik kamerası, engelliler için ortak alanların bulunması gerekiyor. Taşıt bedellerini elektronik sistem üzerinden ödeme basitlığı getiriyoruz. Alıcı ben parayı daha önceden ödersem ya aracı alamazsam diye endişeler var. Takasbank vasıtasıyla bunu çözeceğiz. Bankaya para yatıracaksınız, noterde işlem gerçekleştiği an para size geçecek ancak noterde işlem yapmazsanız para yeniden sahibine geri gidecek."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
First Lady Kıskançlık Krizinde Mi?
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu
Ünlü Güzel Balkonda Soyundu